Aidi Vallik Kuressaares lasteraamatupäeval

Aidi Vallik Kuressaares lasteraamatupäeval

 

Saare Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonna kutsel tähistasime koos kirjanik Aidi Vallikuga üleilmset lasteraamatupäeva. Selle päeva motoks oli: “Raamatud valgustavad, teadmised valmistavad rõõmu”.

Aidi Vallik pidas Saaremaal kolm loengut ligikaudu 350-le õpilasele. Tema Anni raamatud (“Kuidas elad Ann?”, “Mis teha Ann?”, “Mis Sinuga juhtus Ann?”) on osutunud väga populaarseteks noorte seas, hoolimata lugemuse vähenemisest.

Kirjanikupoolne seletus sellele peitus ajas, kui ta oli koolis kirjandusõpetaja ja tal tuli kokku puutuda õpilaste tahtmatuse-suutmatusega lugeda kooli kohustuslikku kirjandust. Miks – ikka sellepärast, et noortekirjandus on üks selliseid, mis vananeb kõige kiiremini ning on peagi ajast ja arusaamistest maas.

Kirjanik tõi näiteks Silvia Rannamaa “Kadri” ja Mait Metsanurga “Ümera jõel”, mida tänapäeva noored enam ei mõista ning peavad liiga vanaaegseks või isegi võikaks (“Ümera jõel” algusosas võigas stseen beebi söömisest huntide poolt, mis tekitas ka allakirjutanus sama tunde, mäletan seda siiani – 28 aastat pärast lugemist).

Kaasaegses kirjanduses esineb ju samuti palju vägivaldset käitumist, jõhkrust (Sass Henno, Diana Leesalu), kuid see on tänapäevane elu – kuuldud, telekas nähtud või ka ise kogetud – seega mõistetavam.

Seega, et pakkuda noortele midagi sellist, mis neile meeldiks lugeda, tuleb neilt küsida, mis see peaks olema! Aidi Vallik küsiski oma klassilt ja kirjutas tahvlile üles need teemad mis peaks olema ühes noorte raamatus: sõprusest ja reetmisest, kodust põgenemisest ja konfliktist vanematega, õnnetust armastusest, keegi peab osutuma kellekski teiseks, seal peaks keegi surma saama, kellest ei oleks väga kahju ja üks seksistseen!

Need teemad jäid kauaks kummitama Aidi Vallikut, kuni esimeste kirjapanekuteni lihtsalt uitmõtetena. Ja kui ühel päeval kuulutati välja noorte jutustuste konkurss, millele Aidi Vallik esitab oma “Kuidas elad Ann?” ja võidab sellega konkursi. Siit saab alguse Anni-saaga, mis täidab suures osas tühimiku noorte kirjanduses.

Anni on lavastatud teatris ja üritatud tuua kinolinale (“Kuhu põgenevad hinged”). Kuigi viimasest üritusest on Aidi Vallik end autorina taandanud, kuna tema teksti sisu on niivõrd ümber muudetud, et see ei ole tema Anni lugu, vaid tema loost inspireerituna valminud lugu.

Veel rääkis Aidi Vallik heast koostööst oma abikaasa Ott Moritzaga, kes on kunstnik ja joonistab maailma parimaid kollipilte väiksemate laste raamatutesse “Koletise lugu” ja “Narkohollo”.

Praegu tegelebki Aidi Vallik põhiliselt kirjutamisega – nii proosa- kui luuleraamatud, tööd ajakirjandusele ja palju esinemisi kõikvõimalikes Eestimaa paigus. Aidi Vallik kirjutab ka teleformaadi “Saladused” lood esitluskõlblikuks.

Arvan, et need teadmised, mida lapsed Aidi Valliku loengutest said, valmistavad neile rõõmu ja jäävad millegagi meelde.

Liilia Virves
raamatukogu lasteosakonna juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 100 korda, sh täna 1)