Saaremaa perearstid teevad koduvisiite (1)

Viimastel päevadel on üleriigilises meedias palju kõneainet pakkunud perearstide koduvisiidiga seonduv, mis on tekitanud inimestes küsimusi, kas siis perearstid teevad koduvisiite või mitte.

Saare maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Madis Allik selgitas, et perearsti tööjuhend on kinnitatud sotsiaalministri määrusega, ning seal on kaks paragrahvi, kus on juttu koduvisiitidest. Määruse järgi teeb perearst tema nimistus olevaile patsientidele vajadusel koduvisiite ning tema vastuvõtuaeg on vähemalt 20 tundi nädalas, millele lisandub aeg koduvisiitideks.

“Nii et koduvisiite perearst teeb, aga nende vajaduse määrab iga perearst igal konkreetsel juhtumil eraldi,” nentis Allik, selgitades, et perearst ei ole kohustatud tegema koduvisiiti iga väljakutse puhul, vaid ainult vajadusel. “Koduvisiite ei tohi teha vastuvõtuaja sees, vaid väljaspool seda,” täpsustas ta.

Sama kinnitas ka Pihtla valla perearst Mari Soots: et selle, kas minna haigele koju või mitte, otsustab perearst ise. “Tundes oma patsienti, ma tean, kas on vaja minna,” ütles Soots, lisades, et tal endal on süda siiski rahulikum, kui on patsiendi ära näinud. Samas tõdes ta, et arst ju mingeid analüüse ja uuringuid patsiendi kodus teha ei saa ning vahel piisab ka sellest, kui haiget läheb vaatama pereõde.

Visiiditasude kohta ütles dr Soots, et seadusega on sätestatud, et perearst võib koduvisiidi eest tasu võtta, kuid haigeid lapsi vaatamas käies arst enamasti raha ei võta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)