Kiri: Tervisepargi peidetud võlud

Kiri: Tervisepargi peidetud võlud

 

Minu ja mitme teise hea tuttava arvates on meie kodulinn Kuressaare lähiminevikus muinasjutulise arengu läbinud. Ma ei hakka seekord rääkima uutest ehitustest – spaahotellidest, spordihoonest, kaubamajadest, kohvikutest, autoteenindustest jne –, mis samuti vajaksid ju äramärkimist.

Pean oma heaks hingekaaslaseks ümbritsevat rohelust, seega peatun pigem loodusradadel. Meie iidne park restaureeritud lossivallide, puhastatud kraavide, iluraide läbinud puude, põõsaste ja õhtutundidel lausa müstilist valgust kiirgavate laternatega – see kõik on ilu, võlu, mis muudab meid hingelt rikkamaks. Päikeses sillerdav atraktsioonidega supelrand ja eemal purjedest valendav jahisadam.

Meie linna ümbritsevad fantastilised jalgratta- ja rulluisurajad, piki Tori jõe kallast kulgeb eksootiline laudadest matkarada, Tuulte Roosist Nasvani rajatav jalgrattatee, Kuressaare–Kuivastu maantee ääres rulluisu- või jalgrattaspordi harrastajatele mõeldud asfalteeritud rada.

Fantastiline linnuvaatlustorniga loodusrada kadakasel Roomassaare karjamaal, oja huvitava kaarsillaga ületuskoht, jalgade puhkamiseks paigaldatud istepingid.

Kevadel võib seal imetleda kibuvitsade õitsemist, sügisel talveks vitamiinirikkaid ande varuda, lummavad pihlakad ja metsistunud õunapuud oma iluga.

Pikemalt peatun aga Kuressaare gümnaasiumi kõrvale männimetsa rajatud Tervisepargil. Seal on saepuruga kaetud kahe kilomeetri pikkune spordirada, mis mõjub tumerohelise männiku all ergastavalt. Juba sisenemisel parki, mida kaunistab suur Ilmapuu oma lehvivate värviliste lipukestega, hoomame erilist loodusaurat, puhast õhku. Sealsamas võime loosungilt lugeda: “Rahulik tervisesport teeb südamele pai.”

Raja äärde on paigaldatud istepinke ja/või tasakaalu harjutamiseks palke ning turnimiseks mõeldud abivahendeid. Pargi veerel kadakate keskel on kena kiik. Pilku köidab lummav liuväli, kus lapsed talvel uisumõnusid nautida saavad ning mis kevadel-sügisel väikest järvekest meenutab, kus ka pardipaare võib tiirutamas näha.

Veekogu äärde kauni kahara üle 40-a männi alla on paigaldatud graniitkivist pargivana istumise pink, millel mõnus jalgu puhata ja soove lendu lasta. Samas kõrval kõrgub 5,5 meetri kõrgune mägi – linna “Viidumägi”, mis lastele tegutsemislusti pakub. Lumega hea kelgutada, muidu mõnus turnida või peitust, sõjamänge mängida.

Mäe tipust avaneb romantiline vaade alla järvekesele ja seda ümbritsevale loodusele. Lausa vapustav! On hea, et rada on valgustatud, see omakorda loob võimaluse hilistel õhtutundidel spordiga tegeleda.

Matkaraja ääres võib leida palju huvitavat: silma köidavad tundemaailma puudutavad imekenad puidust skulptuurid: murueide tütred nagu head haldjad metsaveeres möödujaid silmitsemas. Andekaks autoriks skulptor Urmas Rauba. Peagi ehib Nooruse tänava poolset rada samalt autorilt pärinev skulptuur “Lõbus seeneline”.

Üle tee rohesamblikusse varjunud kivid, mättad – murueide murumunad, teepervelt leiame “viljakusekivi”.

Terviserada ei ole sugugi tasane, on hulgaliselt künkaid ja kühme, silmailu pakub 4,5 meetri kõrgune “Tehvandi” tõus. Neil, kes mäge ületamiseks liiga kõrgeks peavad, on võimalus takistusest mööduda kõrvalrada pidi.
Käin ise tihti Tervisepargis kepikõndi tegemas ja on rõõm näha, et aina rohkem leiab suurepärane loodusrada kasutajaid. Seal võib kohata emasid-isasid väikelastega jalutamas, kepikõndijaid rõõmsate memmede-taatideni välja, gümnaasiumi õpilasi tervisejooksu harrastamas.

Looduse keskel viibimine annab suurepärase enesetunde ja ei ole mingi ime, kui üksteist mittetundvad inimesed rajal teineteisest möödudes naeratavad.

Peagi peab loodus oma pulmapidu ja igaüks võib arvata, millist ilu ja naudingut see veel lisab – hiirekõrvul kased tumeroheliste mändide taustal ja taustaks kevadine linnukontsert. Seda kõike pakutakse tasuta! On ju teada, kuidas me rahvas kannatab liikumisvaeguse ja sellest tulenevalt südamehaiguste ja stressi all.

Siinkohal tahan Tervisepargis kõndijate, suusatajate nimel tänada Kuressaare linnavalitsust, kõiki tublisid inimesi, kes on meie linna kodanike tervise edendamise nimel suure töö ära teinud.

Eriline tunnustus ideede genereerijale, väsimatule tööde organisaatorile Kaljo Ellikule. Varem kujutas see maa-ala endast üht padrikuks kasvanud metsatukka, nüüd aga imetlemisväärset parki, kus praegu toimuvad harvendustööd. Loodetavasti Tervisepargi arendustöö jätkub.

Soovitan linnarahvale tervise nimel (ühel õhtul nädalas võib ka televiisor nurgas vaikida): “Tulge ja vaadake, oma silm on kuningas, ja olen kindel, et tervisepisikuga saate teiegi nakatatud!”

Almi Tugev

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)