Märts oli viimaste aastate sajuseim

Märts oli viimaste aastate sajuseim

 

Heitlik märtsikuuilm, mis pakkus nii päikesepaistet kui ka lumetormi, eriliste rekorditega ei hiilanud. Märkimisväärseks võib pidada vaid seda, et sademete poolest oli märts nii rikas viimati 16 aastat tagasi, teatas Oma Saarele EMHI. Ehkki kevad oli juba alanud, metsaalused sinililli täis ja rästikud hakkasid eluvaimu sisse saama, tuli veel lumesadu, mis halvas elu ja tingis mõnelgi pool eriolukorra.

Nii juhtus 26.–27. märtsil. Nendel päevadel mõõdeti ka selle aasta märtsi kõige paksem lumevaip, mille paksus ulatus Sõrves 18 cm-ni. Üldse oli Sõrve säärel sel aastal lund 16 päeval, keskmise paksusega 1–14 sentimeetrit. Vilsandit kattis kuni kolme sentimeetrine lumekate üheksal päeval kuust.

Eelmisel aastal oli lund märtsis tunduvalt vähem ning selle paksus ulatus maksimaalselt kaheksa sentimeetrini. Lumesaju puhul oli probleemiks tänavu seegi, et sadas korraga ligi kaks ööpäeva järjest, ning kuigi lumega võitlemine teemeistritel õnneks üle jõu ei käinud, oli suutlikkus asjaosaliste sõnul üsna piiri peal.

Sadu rohkem, päikest vähem

Nii Sõrves kui ka Vilsandil sadas kuu jooksul normiga (26 mm ja 31 mm) võrreldes pea topeltkogus sademeid (59 mm ja 55 mm). Eelmisele aastale jäi see alla poole võrra. Nii sajune ilm oli viimati 1992. aastal, kui mõlemas kohas tuli taevast alla rohkem kui 60 mm sademeid.

Päikesepaisteliste tundide arvult jäi tänavune märts alla nii normile kui ka 2007. a näidule mõlemas mõõtmispaigas. Vilsandil oli päikest möödunud kuul 125 tundi (norm 134, 2007. a 179 tundi). Sõrve elu-olu võib aga sel aastal nimetada väga sombuseks, kuna päikest oli 175-tunnise normi juures vaid 124 tundi. Eelmisel aastal nägi Sõrve-kandi rahvas päikest aga täpselt normi jagu.

Õhusooja veidi rohkem

Keskmine õhutemperatuur jäi Sõrves paastukuul vastupidiselt normile siiski plusspoolele. Termomeeter näitas keskmiselt 1,8 kraadi, samas kui norm on –1,2 kraadi. Mullu oli ilm keskmiselt ühe pügala võrra soojem. Läbi aegade kõige soojem ilm on alates 1901. aastast olnud aastal 1990, kui kuu keskmine ulatus pea nelja soojakraadini. Jahedaim ilm oli aga viimase sõja ajal, kui 1942. aastal oli märtsis külma –8,9 kraadi. Vilsandi keskmised näitajad olid kõikide näitajate osas pisut (0,2–0,3 kraadi) soojemad.

Kõige külmem päev oli märtsis 21. märts, kui Sõrves mõõdeti 4,9 kraadi külma ning Vilsandil oli sama näitaja –4,6 kraadi. Eelmisel aastal näitas termomeeter kõige jahedama ilma aegu siiski kolm miinuskraadi vähem kui tänavu.

Kõige soojem päev oli mõlemas mõõtmispunktis kuu viimane päev, kui Sõrves mõõdeti sooja 10,8 kraadi ja Vilsandil koguni +12,3 kraadi. Möödunud aastal saime aga märtsikuu kõige soojemal päeval nautida 15-kraadist õhusooja.

Alanud aprillikuu kohta on sünoptikud öelnud, et oodata on sellele kuule iseloomulikku heitlikku ilma, mil soojalained vahelduvad jahedamate perioodidega. Kokkuvõttes tuleb kuu keskmine õhutemperatuur normilähedane või veidi soojem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)