Muinsuskaitse muretseb laguneva Audla mõisa pärast (1)

Muinsuskaitse muretseb laguneva Audla mõisa pärast

 

Muinsuskaitse on mures Laimjala vallas asuva Audla mõisa pärast, mis omanike hoolimatu suhtumise tõttu laguneb. Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ütles Oma Saarele, et ehkki omaniku kohus on tagada mälestise säilimine, on hoone endiselt avariilises olukorras. Muinsuskaitseameti ettekirjutuses olevad kohustused on omanik jätnud täitmata – endiselt on katuses suured augud ja aknad on avatud. “Täna pääseb hoonesse iga möödakäija,” tõdes Peirumaa.

Audla mõisa omanikele on muinsuskaitse teinud ettekirjutusi juba pikki aastaid. Alates 2006. aastast on Audla mõisa omanik OÜ Zerosystems.
Lõuna-Eesti järelevalveosakonna juhataja Tarvi Sits ütles Oma Saarele, et nimetatud äriühingule kuulub Eestis veel teisigi mõisaid, mis on samuti halvas olukorras. “Me tahame nendega kokku saada ja nende tegematajätmisi arutada,” kinnitas Sits.

Rita Peirumaa sõnul on Saaremaal avariilises olukorras veel teisigi mälestisi. Nii näiteks ootab omaniku hoolt Kõljala mõisa kuivati-sepikoda, Laimjala mõisa ait-elamu, Saare mõisa hooned, Sikassaare mõisa peahoone jpt.

Audla mõis
Esimesed teated Audla mõisast (saksa k Hauküll) pärinevad 1464. aastast, väidab Eesti mõisaportaal. Mõisa ühekorruseline varaklassitsistlik peahoone on ehitatud 1805. aastal.

Poolkelpkatusega hoone eripäraks on erakordselt kõrge esimene korrus ning kolm ovaalsaali. Fassaadi ilmestab kolme akna laiune pealeehitus, millel on ovaalaknaga kolmnurkfrontoon.

Vähesed kõrvalhooned ei paiknenud mitte peahoone läheduses, vaid sellest 150–200 meetrit lõuna pool, teisel pool väheldast teed omaette kompleksina.

Mõisa peahoonesse kolis selle võõrandamise järel kool, mis tegutses seal 1970-ndate aastateni. Hiljem seisis hoone tühjalt ja lagunes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)