Jahimehed on häiritud Kihelkonnal toimunust (27)

Jahimehed on häiritud Kihelkonnal toimunust

 

Saarte Jahimeeste Seltsi (SJS) liikmed eesotsas juhatuse esimehe Aarne Vainokiviga tõdevad, et TV3 näidatud filmilõikudes ning jahi juhi Tormis Lepiku eilses Oma Saares ilmunud jutus esineb vasturääkivusi.

Samas taunivad nad ka video ülesriputamist internetti ning selle näitamist inimestele ilma jahipidamise nüansse selgitamata. Ebaeetiliseks pidas juhtunut ka Eesti Jahimeeste Selts.

Skandaaliks paisunud jahivideote jätkuks tegi Eesti Jahimeeste Selts avalduse, kus nenditakse, et jahituristide parema teenindamise nimel võidakse unustada jahinduse põhimõtted. Ühenduse tegevdirektori Andres Lillemäe sõnul eirasid Saaremaal peetud turismijahi korraldajad jahinduse häid tavasid ja eetikat, esmasel vaatlusel võis seda pidada ka ebaseaduslikuks, vahendab Postimees.ee Andres Lillemäe sõnu.

Filmida saab, aga koeri kinni ei saa

“Ma küll ei usu, et keegi hakkab seadust rikkuma, et jahti huvitavamaks teha,” ütles Oma Saarele SJS-i juhatuse liige ja Laugi jahiseltsi juhatuse esimees Andrus Sepp, tõdedes, et õigustada sellist käitumist siiski ei saa.
“Tundub imelik, et öeldakse, et ei olnud võimalik koeri ja siga lahutada, aga filmida oli küll võimalik,” sõnas Sepp. Samuti tundub talle kummaline jahimehe väide, et selleks, et jaht edukalt lõpetada, oli vaja siga kinni võtta. Sepp kinnitas, et pigem oleks pidanud koerad kinni võtma.

SJS-i juhatuse esimehe Aar-ne Vainokivi sõnul leidub klippides samuti imelikke kohti, mis oleks olnud teisiti lahendatavad.

“See on keeruline värk. Ma arvan ka, et nad oleks pidanud kuidagi… kas seal siis ei olnud teist jahimeest, mingid sommid seal filmivad ja vahivad. Keegi oleks pidanud need koerad sealt ära viima,” imestas Vainokivi, märkides, et tal on plaanis Tormis Lepikuga tõsiselt sel teemal rääkida ja otsekoheselt aru pärida.

Jahti peetakse püssiga, mitte kätega

Jahti juhtinud Tormis Lepiku otsese ülemuse ja tuntud jahimehe, Kihelkonna vallavanema Jüri Saare sõnul pole tema jahikogemuse jooksul sellist asja ette tulnud. “Tavaliselt nii ei tehta. Kätega tavaliselt siga metsas kinni ei püüta, jahti peetakse ikka püssiga,” ütles Saar, kuid lisas, et ei taha kedagi hukka mõista, kuna ei tea jahiseadusi nii täpselt. “Eks ta on piiripealne juhus, seda võib võtta nii ja naa,” sõnas Saar.

Aarne Vainokivi märkis, et jahis võib tulla ette igasuguseid juhtumeid, kus tuleb käituda vastavalt vajadusele ning kommenteerimiseks on vaja teada täpset situatsiooni. “Jahis juhtub tihtipeale nii, et koer võtab põrsa kinni ja sa ei saa seda põrsast lasta. Sest sa võid siis koera maha lasta,” ütles Vainokivi.

Leidub ebaeetikat nii filmis, filmimises kui filmi näitamises

SJS-i juhi sõnul on aga filmis mitmeid lõike, kus asi läheb vastuollu jahieetikaga. “Sellist imelikku kommet ei ole mina kusagil kuulnud, et loomale see napsutilk sinna kõrva peale pannakse,” märkis Vainokivi, lisades, et ränk eksimus on ka relv lapse kätte anda, mida filmis võis näha.

Vainokivi sõnul on ka ebaeetiline taolist videot internetti üles panna ja inimestele näidata, ilma nüansse teadmata. Samas ütlevad jahimehed, et elus on palju kohti, kus filmimist üldse ebaeetiliseks peetakse, sealhulgas ka jahil, rääkimata selle avaldamisest internetiavarustes.

“Minu meelest on see väga nõme selline film üldse üles panna, sest paljud inimesed ei ole jahipidamisega kursis ja nad ei tea seda, et kui koerad tõesti võtavad sea kinni, siis ei saa lasta. Kõik inimesed seda ei tea, seda on väga raske aru saada,” märkis elupõline jahimees Vainokivi.

Eesti Jahimeeste Selts soovib oma avalduses, et keskkonnateenistus korraldaks põhjaliku ja objektiivse uurimise ning vajadusel karista-ks kõiki süüdlasi karmilt. Keskkonnateenistus on uurimist ka alustanud.

Kihelkonna vallavanema Jüri Saare sõnul ei ole juhtunu nende tööd otseselt seganud. “Oleme seda hoidnud lahus, otseselt tööalaselt pole see seotud, kuigi eks ühiskond mingi hinnangu annab. Parem oleks kui sellist asja poleks, siis oleks vähem seletamist,” võttis Saar teema kokku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)