Skandaalne jahivideo filmiti Kihelkonnal (17)

Skandaalne jahivideo filmiti Kihelkonnal

 

Loomakaitsjate pahameele esile kutsunud videolõik metssea kinnihoidmisest, on filmitud jaanuarikuus Kihelkonna vallas toimunud jahilkäigu ajal. Jahil osalenud soomlane jäädvustas klipis, kuidas kohalik jahimees kiljuvat metssiga kõrvadest kinni hoiab.

Wild Hunt OÜ koduleheküljele ülesse laetud videos oli loomakaitsjate meelest tegemist looma piinamisega.

Kihelkonna jahimeeste seltsi juhatuse esimees Tormis Lepik ütles, et üks soomlane tõepoolest filmis 12. jaanuaril metsseajahti Kihelkonnal. Ta lisas, et Saaremaa jahimehed jahte ei filmi. “Tavaliselt filmitakse vaid siis, kui keskkonnateenistus korraldab õppejahi,” ütles Lepik.

Mainitud jahti juhtinud Tormis Lepik selgitas, et paraku tekkis jahil olukord, kus koerad võtsid metssea kinni, kuid loomale kõige lähemal olev jahimees ei saanud looma jahiohutuse nõuete tõttu maha lasta. “Jahieeskirjade kohaselt ei olnud tema püss laetud,” ütles Lepik.

Videos metsseal kõrvadest kinni hoidnud jahimees oli ajaja rollis. “Ajajal on õigus lasta ainult seisvat ulukit, kelle peale koer haugub,” kinnitas Tormis, selgitades, et kuna ajajal ei olnud seda võimalust, sest koerad olid seale liiga lähedal, siis ootas ajaja ebameeldivuste vältimiseks laetud püssiga meeste saabumist. Seni ajas abiline koerad loomast eemale.

Lepik ütles, et lahtilastud siga oleksid koerad rünnanud. “Siga oleks viga saanud ja ükski jahimees ei ole huvitatud verevalumites loomast.”

Metssiga kinni hoidnud jahimees ütles Oma Saarele, et kui ta oleks sea lahti lasknud, oleksid koerad looma puruks rebinud ning see olnuks ebameeldiv pilt. “See oleks olnud loomapiinamine,” kinnitas mees ja lisas, et videos karjubki üks soomlane talle: “Lase lahti!”, selleks et action’it saada ja verd näha.

“Ajaja kutsus mind raadio teel appi,” ütles Tormis Lepik, selgitades, et ta oli sündmuspaigast eemal ning tuli raadiokutse ja koerte haukumise peale. “Kui kohale jõudsin, panime koerad kinni ja viisime sea eemale,” rääkis Lepik. “Lasin selle sea maha täpselt nii, nagu jahieeskirjad ette näevad,” kinnitas ta, lisades, et soomlased ei olnud looma laskmisest huvitatud.

Kui loomakaitsjad väidavad, et sea kisaga meelitati juurde suurt siga, siis lükkas Tormis Lepik selle väite ümber, öeldes, et see on absurdne. “Siga röögib igal juhul, kui ta on kinni võetud.” Ta kommenteeris, et sellised külalisjahimeestega jahid toimuvad paar korda aastas. “Meil on siin isegi selliseid olukordasid olnud, kus me oleme neil keelanud jahil osaleda, just alkoholi tarvitamise tõttu.” Tormis Lepik selgitas, et Kihelkonna jahimehed peavad täpselt jahieeskirjadest kinni ja lisas, et jahil napsitamine ei tule kõne allagi.

Saaremaa keskkonnateenistuse jahinduse peaspetsialist Jaan Ärmus ütles, et video on ebaeetiline ning juhtunu selgitamiseks on keskkonnainspektsioon algatanud uurimise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 161 korda, sh täna 1)