Kuressaarde sissesõidu äärsed suurehitused tekitavad üleujutusohu (2)

Kudjape ringristmiku juurde kerkivad kaubanduskeskused ja uusehitised võivad põhjustada ümberkaudsete alade üleujutuse.

Auriga keskuse rajamine ja Kuivastu maantee äärde kavandatava arendustegevusega kaasnev loodusliku pinnase katmine asfaltiga võib oluliselt suurendada sadevete hulka ja tuua piirkonnas kaasa üleujutused.

Kui siiani imas looduslik pinnas vihmavee ja lumesulamisvee osaliselt endasse, siis pärast asfalteerimist võib sadevete hulk sedavõrd suureneda, et Kudjape peakraav ei suuda seda korraga vastu võtta ja tekib üleujutus.

“Vihmavesi peab kusagile voolama, aga kui need sajud on niivõrd tugevad, siis olemasolev kraavisüsteem ei suuda seda vett vastu võtta,” ütles Oma Saarele Kaarma valla ehituse peaspetsialist Peeter Arikas.

Lisaks nimetatud arenduspiirkonnale suunab osaliselt oma sadeveed Kudjape peakraavi kaudu Põduste jõkke ka Kuressaare linn.

Projekteerimisbüroo Maa ja Vesi andmetel suurendab murukatte ja loodusliku taimestiku asendamine asfaltkatte ning hoonetega ärajuhtimist vajavate sadevete hulka sademete tippaegadel 8–10 korda.

Arikase sõnul oli Kudjape peakraav ka sel talvel triiki vett täis ja Bauhofi kaubanduskeskuse tagune ala vee all.

Võimaliku üleujutusohu kohta täpsema ülevaate saamiseks kavatseb Kaarma vald tellida projekteerimisbüroolt Maa ja Vesi uuringu, mis peaks välja pakkuma lahendused arenduspiirkonnas üleujutuste vältimiseks. “Kui arendustegevus toimub nii lapiti – täna ühe ja homme teise kinnistu peal, siis varsti pole vett enam kuhugi juhtida, sest kõik on kinni ehitatud,” viitas Arikas vajadusele arendustegevust kooskõlastada. Näiteks on Rae ja Viimsi vald Harjumaal praegu juba sellises seisus, et pole enam vihmavett kuhugi juhtida.

Peeter Arikas avaldas arvamust, et Kudjape kalmistut üleujutusoht loodetavasti ei ähvarda. “Enne surnuaeda tõuseb maapind tugevasti, seal nii kergesti ei uputa,” ütles Arikas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)