Muljeterikas auhinnagala

Esmaspäeva hommikuks on märkamatult kaks teatriga täidetud päeva möödunud. Veel viimased etendused ja ongi aeg kokkuvõtete jaoks. Kell pool kaks täitub saal näitlejatega, kõigil silmis helkimas lootus lahkuda siit täna grand prix’-ga.

Auhinnagala algab näitetruppide ja isiku-auhindade väljajagamisega. Kel vähegi midagi anda on, tuleb lavale, hõikab mikrofoni nime ja annab üle oma auhinna. Nii saavad noornäitlejad Rakvere teatritrupist mängitud näidendi eest Kreveralt sümboolse täringu, kreputlastele meeldisid aga hobuse ja mõmmi osatäitjad etendusest “Mina pean torti näkku lüüa saama”, Kreisis annab meene Tallinna näitetrupile Tunderakk jne.

Kümmekond preemiat jagatud, jõuab järg žürii kätte. Preemiaid saadakse silmapaistvamate saavutuste eest. Parim meesosatäitja, parim naisosatäitja, parim kõrvalosapaar jne. Lõpuks jõuab kätte aeg hõigata välja kõige tähtsamad – kolm laureaati ning seejärel grand prix.
Laureaadi tiitli pälvivad Krevera, Tallinna 32. kk Tunderakk ja Keila gümnaasiumi Roheline Kass. Pärast järjekordse laureaadi väljakuulutamist täidab saali võidukisa.

Grand prix! Saalis valitseb haudvaikus, silmad on suunatud žürii esimehe poole. Kullo teatrikooli noored hüppavad püsti nagu üks mees, kui kuulevad oma trupi nime. Kõrvulukustava võidukisa saatel jooksevad nad lava poole. Kohtunike esindaja on nõutu ilmega, nähes trobikonda tüdrukuid tema peale tormi jooksmas.

Kokkuvõttes oli tore nagu alati,

nentis žüriid juhtinud teatrimees Jaak Allik. Žürii esimehe sõnul on ta 14 aasta jooksul miniteatripäevadel käinud juba üheksal-kümnel korral ja iga kord on siit kaasa saanud hea elamuse. “Juba ainuüksi see kool ja siin valitsev teatriõhkkond on põhjus, miks siia tulla. Näitlejatest aga – igal aastal on paar uut tulijat, aga üldjoontes on siiski samad koolid ja samad juhendajad, kes võistlevad. Huvitav on vaadata, kes asjale kõige paremini pihta on saanud ja oma näidendi kõige paremini vormistanud.”

Jaak Allik tõdes, et sel aastal oli näitlejate tase väga hea. “Meil oli ette nähtud väljajagamiseks parima mees- ja naisnäitleja preemia ning veel neli näitlejapreemiat ja neile konkureeris 11 poissi ja 11 tüdrukut – see oli tõesti selle festivali eripära.”

Miniteatripäevade peakorraldaja Rita Ilves ütles kolme päeva kokkuvõtteks: “Hästi läks. Väga hästi läks – mingeid apsakaid ei olnud, orgkomitee oli fantastiline ja kõik läks ilusti.” Saarlaste teatritegevuse taset hindas peakorraldaja järgmiselt: “Kui võtta kõikide Saaremaa truppide keskmine ja festivali kõikide truppide keskmine, siis alla me sellele küll ei jäänud. Saarlased on alati olnud konkurentsivõimelised – ja mitte ainult truppide tasandil, ka üksiketlejatena.”

Kõige rohkem rõõmustab see, et lavalt kostev eesti keel on paranenud läbi aastate, parafraseeris Ilves ühe juhendaja sõnu, ja isiklikult arvan, et heas mõttes n-ö tehniline käsitöö oskus on aastatega paranenud nii lastel kui ka juhendajatel.

Miniteatripäevad olid nauditavad – jagus nii huumorit kui ka draamat, reaalset kui ka muinasjutulist.

Noorte näitlejate tase on hea ja muutub aasta-aastalt vaid paremaks. Järgmisel aastal näeme tõenäoliselt juba veel kõrgema tasemega näitlejaid ning veel mõtestatumaid näidendeid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)