Andres Kuuse fotoreportaaž “Missioon” Afganistanist ja Iraagist rahvusraamatukogus

Andres Kuuse fotoreportaaž “Missioon” Afganistanist ja Iraagist rahvusraamatukogus

 

Üleeile avati Tallinnas rahvusraamatukogus saarlasest ajakirjaniku ja telemehe Andres Kuuse fotode väljapanek, mis kannab nimetust “Missioon” ja on sündinud dokumentaalfilmide tegemise ajal Afganistanis ja Iraagis.

“Olin poolteist kuud sisuliselt lahinguväljal ning soovisin jäädvustada kohalikku elu, niipalju kui see võimalik oli,” rääkis Kuusk, märkides, et tegelikult on rahvusraamatukogu teine koht, kus tema fotoreportaaži näha saab. “Esimene oli Eesti Televisioon,” avaldas ta. “Mul oli detsembris sünnipäev ning otsustasin teha oma kolleegidele selleks puhuks kingituse ja panin need pildid telemajja üles. Et fotod said nii hea vastuvõtu osaliseks ning isegi paar professionaali neid kiitis, tuligi mõte pilte ka avalikkusele näidata.”

“Missiooni” avapilt kannab allkirja “Sunniidi vabatahtlike kontrollpunkt Sab al Bori lähedal.Noorim neist on väidetavalt 15-aastane, kuid ta näeb välja veelgi noorem. Need mehehakatised tulevad tänavale ilma igasuguse väljaõppeta. Proovige mõelda end sõduri rolli, kes peab eristama terroristi vabadusvõitlejast…”

Tõsisem huvi fotokaameraga hetkede jäädvustamise vastu tekkis Kuusel 1999. aastal, kui ta tegi reisi Kosovo piirile. “See oli just enne õhurünnakuid Serbiale, pildistasin seal põgenikelaagreid ning sain seal just selle tunde, et ükski inimene ei tohiks sellistes oludes jääda kõrvaltvaatajaks. Minu panus ongi need pildid,” märkis Kuusk.

Kuusk ennast siiski fotograafiks ei pea, ta ei lubanud ka oma esimest fotode väljapanekut näituseks nimetada. “Pigem on see reportaaž,” sõnas ta, lisades, et ta on siiski rohkem ajakirjanik, saatejuht ja veidi ka dokumentalist. Seda, et “Missiooni” pilte võiks ka Saaremaal näha saada, Kuusk ei välistanud. “See on kindlasti mõtlemisaine,” lubas ta.

Andres Kuuse fotoreportaaži saab rahvusraamatukogus vaadata 9. aprillini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)