Kõinastu laiu suvitajad protesteerivad saarevahi määramise vastu (6)

Kõinastu laiu suvitajad protesteerivad saarevahi määramise vastu

 

Kuus Kõinastu laiul suvitavat või saarekese juurtega perekonda ei pea Kõinastu laiul saarevahi ametikoha loomist otstarbekaks. Pigem tuleks saarevahi palgaks määratud raha eest korda teha laiu prügimajandus ning paigaldada infotahvlid ja kaardid. Praegu elab laiul püsivalt vaid üks pere, kellele taoline avaldus tuli täieliku üllatusena, kuna sügisest saadik pole ükski suvitaja oma jalga laiule tõstnud.

“Sinna pole absoluutselt seda vahti vaja. Kas riigil tõesti pole kuhugi seda raha panna,” küsib Kõinastu külavanem Neida Lember, kes kurdab ka selle üle, et suvitajate ja Kõinastult pärit inimeste käest pole keegi saarevahi kohta midagi küsinud, kõik trumbid on antud laiu püsielaniku Jaan Erelti kätte.

Nagu kajakasitt Suures väinas

Neida Lember on enda sõnul aastakümneid hoolitsenud selle eest, et turistid saarel ei lagastaks, pidutseks ega telgiks. Üles on pandud ka vastavad hoiatussildid, mille tähti Lember igal aastal markeriga üle joonistamas käib. “Peale seda pole seal enam lärmatud ega pidutsetud,” sõnab Kõinastult pärit naine.

Kuna Saare maavanema ettepaneku kohaselt jääb ainukesena saarevahita n-ö saarvald Ruhnu, siis soovitab Lember Kõinastu saarevahi koha hoopis Ruhnule anda.

Lember heidab vallale ette, et külaelanikega saarevahi teemal keegi midagi rääkinud ei ole. “Külaelanike käest ei ole küsitud. Mina elan 100 meetrit vallamajast, mind pole üldse inimeseks peetud,” ütleb Lember.

Tema kinnitusel on saarevahi isik Orissaare vallas juba kindlaks määratud. Selleks pidavat saama laiu ainuke püsielanik, seal loomi kasvatav Jaan Erelt, kes ka ise pidi seda kinnitama. Lember tunnistab, et nad on Ereltiga kunagi hästi läbi saanud, kuid nüüdseks on nende vahelt must kass läbi jooksnud.

“Ma olen neid nii palju aidanud, nad elasid meie saunas, meie aidas, kui nad seal ehitasid,” räägib Lember. “Tegin neile süüa, olen neile sokid jalga kudunud. Kõik pühade süldid olen valmis keetnud nendele. Olin nagu ema Teresa seal.”

Kui aga Lember julges Ereltile viimase loomade poolt lõhutud akna kohta märkuse teha, lõppes ka suhtlemine. “Ma olen nüüd nagu kajakasitt Suures väinas,” märgib Lember.

Teeb laiu heaks tööd

Juba aastaid laiul elava Jaan Erelti (fotol) sõnul ei ole ta säärasest valla tehtud ettepanekust midagi kuulnud. “Sügisest saati pole ma siin laiul kedagi neist näinud,” ütleb Erelt Oma Saarele. Samuti eitab koos abikaasa ja kolme lapsega Kõinastul elav ja rannakarjamaadel loomi pidav Erelt suvitajatega otsest konflikti. “Oleks siis keegi mulle helistanud ja rääkinud,” avaldab Erelt imestust suvitajate käitumise üle.

Saarevahi kohta peab Erelt Kõinastul õigustatuks, kuid kinnitab, et ise ta ennast vallas pakkumas käinud ei ole. “See on riigi otsus, et siia saarevaht tuleb, mitte minu ja minu abikaasa omaalgatus,” ütleb Erelt. “See on ehteestlaslik, et kui kellelegi paistab, et keegi hakkab kusagilt midagi saama, on kohe jama majas,” nendib Erelt.

Mis puutub loomapidamisse, siis rannakarjamaadel loomade karjatamine on Erelti sõnul hakanud juba vilja kandma, ning varem roostikuks muutunud karjamaad on saanud tagasi oma esialgse välimuse. “Ikka juhtub, et mõni loom laseb hunniku kuhugi, kuhu pole vaja, see on loomapidamise juures paratamatu. Ega see tegevus mingi paberimäärimine ole,” ütleb aastaid tagasi Tallinnast Kõinastule kolinud mees.

Saarevaht peab olema püsiasukas

Saarevahti pooldaval seisukohal on ka Orissaare vald, mille vallavanemale Raimu Aardamile ei ole suvitajate nördimus uudis. Küll aga peab Aardam ettepanekuid Kõinastule saarevahti mitte määrata põhjendamatuks. “Kõinastule on vaja saarevahti, see on selge ja riik on nii otsustanud,” ütleb Aardam. Samuti ei pea Aardam õigeks jutte, et loomapidamine on Kõinastul käest ära läinud, vaid tema pigem toetab sellist tegevust.

Vallavanema kinnitusel näeb vald tõepoolest saarevahi ametikoha peal Jaan Ereltit, seda ainuüksi juba sel põhjusel, et saarevahi statuut kirjutab ette, et tulevane ametnik peab olema saare püsielanik. Praegu elabki Kõinastul aastaringselt vaid Erelti pere.

Raimu Aardam lisab, et suvitajatega püütakse varsti kokku saada ja asjad selgeks rääkida. Neida Lemberi sõnul võivad nad oma tahtmise saamiseks pöörduda ka maavanema poole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)