Setud tõid Saaremaale näituse

Setud tõid Saaremaale näituse

 

Emakeelepäeval avati Kuressaare Raegaleriis kunstinäitus “Peko helü” Setomaalt.

“Läinud sügisel külastasin Setumaad ja Setumaa jättis väga põneva ja huvitava omakultuuri hindava maanurga mulje. Kuna seal on väga originaalne oma galerii lausa, siis miks mitte näidata saarlasele, mis seal maanurgas tehakse,” rääkis näituse Kuressaarde toomise idee autor Reet Truuväärt, lisades, et selline lokaalkunst, kus väärtustatakse omaenese identiteeti, võiks olla saarlastele eeskujuks.

“Miks mitte ka meil Saaremaal selliseid juuri ja jumalaid üles otsida,” märkis Truuväärt, sõnades, et meil siin domineerib kaunis maastik, n-ö “meres lahustunud”.

Tuleks teadvustada emakeelepäeval sedagi, et emakeel on ka väiksed keeled, lausus näituse “Peko helü” kuraator ja üks autoritest, kolmel järjestikusel Seto kuningriigi päeval Setumaa ülemsootskaks valitud Evar Riitsaar vastuseks küsimusele, et miks nad just emakeelepäeval Saaremaal oma näituse avasid.

“Emakeelepäev tundus sobiv näituse avamise päevana. Kui päev oleks eesti keele päev, siis oleks ta ka nimetatud niimoodi, aga tegu on emakeelepäevaga. Emakeel tähendab ju igaühele tema vanemate keelt,” sõnas ülemsootska.

Näituse avamisel luges Kauksi Ülle ette ühe oma luuletuse ja koos Evar Riitsaarega esitasid nad paar laulu, viimane neist oli improvisatsioon Saaremaale sõidu ja näituse avamise teemadel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)