Vähene täituvus andis Riia liinile surmahoobi

Vähene täituvus andis Riia liinile surmahoobi

 

Eelmisel suvel lennukompanii AirBaltic poolt suurte ootustega avatud Riia–Kuressaare lennuliini sel aastal ei käivitata. Põhjuseks tuuakse liini vähest täituvust. Samas ei ole ka Läti turismifirmad olnud huvitatud Kuressaare kui sihtkoha aktiivsest väljareklaamimisest.

“Suvises lennuplaanis ei ole me ette näinud liinilende marsruudil Riia–Kuressaare,” oli AirBalticu avalike suhete juht Janis Vanags konkreetne.

Möödunud aasta suvehooajal kolm korda nädalas toiminud Riia lennuliinist loodeti ergutavat süsti Saaremaa turismielule ning saarlastele sihtkohtade valiku avardumist läbi Riia lennujaama. Tõsiasjaks kujunes aga liini vaid 20% täituvus, mis ei ole lennufirmale majanduslikult kasulik.

Täituvus väike

“Meie turismifirmad peavad panustama turismipakettide väljamüümisse ja tagama minimaalselt vajaliku reisijate arvu – mis moodustaks ca 40% reisijatest – liini käigushoidmiseks,” edastas Saare maavanem Oma Saarele Toomas Kasemaa AirBalticu tingimused, mis taganuksid lennuliini avamise ka sel aastal. Maavanem nentis, et kõik märgid näitavad siiski, et sel aastal suure tõenäosusega Kuressaarest Riiga lennata ei saa.

Kasemaa märkis, et ta on küll vestelnud kohalike spaade ja turismifirmade esindajatega, kuid on sealt saanud vaid tagasisidet, et lennuki nii suurt täituvust tagavaid partnereid Lätist leida ei ole õnnestunud.

Liini avamise üks initsiaatoreid, Saaremaa SPA Hotels juhatuse esimees Toivo Ast tõdes, et kahjuks vastab lennuliini mittejätkamine tõele. Asti sõnul oleks Saaremaa SPA Hotels väga huvitatud, et taoline võimalus inimestel oleks, kuid ta kinnitas ka seda, et lennuki täituvust on väga raske tagada.

Asti arvates pidanuks just Läti turismifirmad olema sellest rohkem huvitatud, et inimesi Kuressaarde lennutada. “See nõuaks aga reklaami ja reklaam nõuaks raha,” rääkis Ast, mööndes, et säärase tegevuse kasumlikkus on tõesti väike. Samas lisas Ast, et lennuliini sulgemisega kaob saar-lastel ka hea võimalus kasutada Riia lennujaama, kust väljub mitmeid rahvusvahelisi lennuliine.

Lätlane tahab mööda merd tulla

Kevadel Saaremaad külastanud ning toona kartust avaldanud, et lennureisid jäävad vaid ärimeeste pärusmaaks ning liini täituvus kujuneb väikeseks, Baltic Travel Groupi president Vladislavs Korjagins tõdes nüüd, et ta ennustus on tõeks saanud. Korjaginsi sõnul seisneb lätlaste jaoks Saaremaale reisimise võlu just meres ja selle ületamises.

Korjaginsi kinnitusel kujunenuks suuremaks probleemiks, kui oleks suletud Ventspils–Mõntu laevaliin, kuna suur osa Läti turiste tuleb just sealtkaudu.

AirBaltic oli esimene lennufirma, kes alustas regulaarreise Riiast Kuressaarde. 2004. a plaanis sama teha firma Avies, kuid loobus toona vähese nõudluse tõttu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)