EAÕK vaimulikud soovivad pühadekalendri ühtlustamist

EAÕK vaimulikud soovivad pühadekalendri ühtlustamist

 

Eesti apostlik-õigeusu kiriku (EAÕK) vaimulikud arutasid nädala alguses Viljandimaal Tuhalaanes metropoliit Stefanuse ettepanekut tähistada mõne aasta pärast ülestõusmispühasid kõikides õigeusu kirikutes üheaegselt vana ehk Julianuse kalendri järgi ning jõule uue ehk Gre-goriuse kalendri järgi.

“Meil on autonoomne kirik, mis ei allu Moskvale ega Konstantinoopolile, ning pühade pidamine ühel ajal teiste õigeusukirikutega on argumenteeritud, see toimib ka mujal Euroopas. Meil Eestis on aga praegu nii, et Lõuna-Eestis on vana kalender, Lääne-Eestis uus kalender ja mõned kogudused kasutavad hoopis segakalendrit. Selline olukord väikeses kirikus, et erinevad piiskopkonnad peavad pühi eri aegadel, ei ole normaalne,” märkis Viljandimaalt naasnud preester Andreas Põld (fotol).

Tema sõnul hakkaksid liikuvad pühad olema siis vana ja kuupäevalised uue kalendri järgi. “Sel aastal on näiteks ülestõusmispühade vahe kahe kalendri järgi koguni viis nädalat, kuid kahel järgneval aastal satuvad ülestõusmispühad mõlemas kalendris samale ajale. “Loodetavasti kolme aasta pärast tuleb lahendus,” sõnas Põld.

Teine oluline teema, mis Mulgimaal arutusele tuli, oli kahe uue piiskopi valimine. “Autonoomse kiriku toimimiseks peab olema vähemalt kolm piiskoppi, Eestis on aga siiani saadud hakkama ühe piiskopiga, ent selline olukord ei ole normaalne,” ütles Põld. Et EAÕK-l on kolm piiskopkonda (Tallinna peapiiskopkond, Tartu piiskopkond ja Pärnu-Saare piiskopkond), kavatsetakse 12. juunil toimuval kiriku täiskogul valida kaks praegu puuduolevat piiskoppi. “Nende pühitsemine tuleb aasta teises pooles ning ametisse asuvad nad 2009. aastast,” rääkis Põld.

Saare maakonnas on 14 apostlik-õigeusu kogudust, kaks neist Muhu saarel. Vaimulikke aga on neis kogudustes teenimas vaid kolm. “Koguduse liikmeid on maakonnas olnud suhtarvus luteri kirikuga 1/3 ning seda nii juba ligi 150 aastat ehk siis kolme luterlase kohta üks õigeusuline,” märkis Põld.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)