Täna on pöörane päev Karumustika vallamajas (2)

Täna on pöörane päev Karumustika vallamajas

 

Täna esietendub Kuressaare Linnateatris Tõnis Kipperi (fotol) kirjutatud ja lavastatud ning SA Kuressaare Teatri poolt lavale toodud näitemäng “Pöörane päev Karumustika vallamajas”. Lavastus on omamoodi tellimustöö Saaremaa omavalitsuste liidu 15. aastapäevaks. Näitemängus löövad kaasa nii Saaremaa harrastusnäitlejad, professionaalid kui ka Kuressaare linnapea.

Küsimusele, et kas tegu on paroodia või fiktsiooniga, lavastaja Tõnis Kipper vastata ei osanud. Küll aga arvas ta, et pigem on tegu millegi vahepealsega. Et midagi parodeerida, peab pisiasjadeni teadma selle toimemehhanisme.
Kipper ei ole ju kunagi valda juhtinud. Lavastuses on kasutatud aga pea kõiki elemente, mis iseloomustavad komöödiat. On teksti-, karakteri- ja situatsioonikoomikat.

“See, mis lavastuses toimub, võib juhtuda igal pool. Kuhu ikka inimene oma murega pöördub, kui mitte vallavalitsusse. Kui seal tekib segadus, siis laieneb see ka vallarahvale,” rääkis Kipper ja lisas, et otseselt midagi ebareaalset lavastuses ei sünni, lihtsalt värve on juurde lisatud.

“Autor on kirjutanud selle tõesti elust endast maha,” nentis harrastusnäitleja Lea Kuldsepp, märkides, et niisuguseid situatsioone, nagu selles etenduses maha mängitakse, tunnevad omavalitsused ilmselt ära rõõmuga.

“Lavastus on päevakohane ja samas läheb natuke sinna Eesti vabariigi algusaastatesse, kui iseseisvus taastus ja esimesed vallavalitsused tööle asusid,” lausus ta ja lisas, et kindlasti leiab sealt ka paralleele lähiajalooga. Lea Kuldsepp mängib rahvamaja juhatajat ehk oma sõnul Saare maakonna rahvamaja juhataja n-ö koondkuju.

Kuressaare linnapea Urve Tiidus astub üles reporteri rollis. “Selles tükis on kõike, mis heas meelelahutuses peab olema – häid rolle, muhedat dialoogi, kenasid tüdrukuid, tantsu ja muusikat, kokkupuudet kohaliku elu ja inimestega,” lausus ta lavastuse kohta.

Linnapea lavakogemused jäävad aastate taha, aga sellest hoolimata suhtub ta tänasesse esietendusse küllalt rahulikult. “Ütleme nii, et esinemisärevus on mulle vägagi tuttav nähtus teleajast. Ja see lööb sisse tavaliselt paar minutit enne etteastet.”

Harrastusnäitleja Vaike Kivilo hindab väga nüüdseks ka ajakirja Oma Kodu peatoimetajaks saanud Tõnis Kipperi hea ja selge loogikaga üles ehitatud teksti. “Mina tunnen iroonilist nostalgiat,” sõnas Kivilo, rääkides nii Kipperi kui ka iseenda kultuuritöötajatausta kohta, et siiski on lavastusse ka veidi nõukaaja kogemusi sisse imbunud.

Lavastuses lööb kaasa umbes 40 inimest. Etenduse teise poolde on sisse põimitud kontsert kultuurimajas. Lisaks näitetrupile osalevad nn kohaliku valla naisansambel Kalmuneid, meesansambel Koljat ja rahvatantsutrupp Litrid ning külalised Indiast.

Etenduse tegijad
Külalisena osaleb Tõnis Kipperi uuslavastuses “Pöörane päev Karumustika vallamajas” Anne Veesaar. Teistes osades Virgo Neemre, Urmas Lehtsalu, Merike Meriloo, Lea Kuldsepp, Vaike Kivilo, Hiljar Koppel, Mait Merivald, Inge Jalakas, Leelo Laus, Liivi Väli, Tiiu Zabellevitš jt.

Lavastuse kunstnik on Kustav-Agu Püüman (Tallinna Linnateater), grimmikunstnik Helve Keller, liikumisjuhid Inge Jalakas ja Liili Ader, kostüümide kunstnik-teostaja Laivi Koppel, valgustaja Ahto Matt, muusikajuht Mari Ausmees ja muusikaline kujundaja Andrus Unger.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)