Ekspertiis tunnistas Püha Nikolai kiriku torni olukorra katastroofiliseks (5)

EAÕK Kuressaare Püha Nikolai kiriku kuppelkatusega tambuuritorni ootab ees lammutamine ning täiesti uue torni ehitamine, sest hoone olukord on hullem kui katastroofiline. Selline järeldus kajastub Heino Uuetalu antud ekspertiishinnangus.

“Kui varem olid nooremad spetsialistid seda meelt, et torni on võimalik siiski jupikaupa restaureerida, siis vana kooli mehed, kes ütlesid, et avariioht on nii suur, et kõik tuleb maha lammutada, jäid oma arvamusega peale,” rääkis preester Andreas Põld.

“Torn oleks pidanud vastu veel kuni viis läbikülmumist, siis oleksid tellised muutunud nii pudedaks, et kogu tambuur oleks langenud kirikusse sisse,” iseloomustas Põld sakraalhoone seisukorda.

Preestri sõnul teeb keeruliseks asja see, et torni jaoks tuleb põletada spetsiaalsed tellised ning restaureerimisfirma peab leidma abijõudu kohapealt.

Põld ütles, et torni uuesti ehitamine läheb esialgsete arvestuste kohaselt maksma ligi paar miljonit krooni, kui mitte arvestada võimalike ootamatustega. Raha loodab kirik saada riigilt, muinsuskaitseametilt, Kuressaare linnalt ja annetajatelt.

Torni lammutustööd algavad ilmselt aprilli keskel ning valmima peaks kuppelkatusega ja laternaga tambuuritorn sügiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)