Piia ja Priidu liiguvad tasapisi kodusaare suunas

Piia ja Priidu liiguvad tasapisi kodusaare suunas

 

Kuigi läinud aasta kevad-suvel Saaremaal Hakjala kandis raadiosaatjatega varustatud must-toonekurepaar Piia ja Priidu on tagasirännet kodumaale alustanud, pole nad oma talvituspaigast veel eriti palju kaugemale jõudnud.

Ornitoloog Urmas Sellis ütles Oma Saarele, et üleeile hommikuks oli möödunud aasta detsembrist Kesk-Aafrika Vabariigi idaosas talvitunud Priidu jõudnud naaberriiki Sudaani.

“Satelliidiandmed näitasid, et täna (vestlus toimus 10. märtsil – toim) asus Priidu Sudaani pealinnast Hartumist umbes 180 kilomeetrit loodes,” rääkis Sellis. “Tegemist on kõrbealaga, mis ei jää Niilusest eriti kaugele, ja ilmselt Priidu ööbis seal mingi künka või liivaluite otsas.”

Priidu tagasiränne Kesk-Aafrika Vabariigist Saaremaale algas juba 5. märtsil kella kaheksa ja üheksa vahel hommikul, mil ta alustas lendu kirde suunas.

Priidu kaasa Piia aga talvitus piirkonnas, mis jääb Sudaani pealinnast umbes 120 kilomeetrit lõuna suunas. Urmas Sellis ütles, et tegemist on poliitilises mõttes suhteliselt rahuliku põllumajanduspiirkonnaga. “Kuna seal on rohkesti niisutuskanaleid ja see ala ise jääb Niilusest vaid 40 kilomeetri kaugusele, siis toitu kurgede jaoks on seal piisavalt,” lausus teadlane.

Tagasilendu Sudaanist Saaremaale alustas Piia 7. märtsi hommikul kohaliku aja järgi veidi enne kella üheksat. Üleeilseks oli ta jõudnud Egiptuses asuva Assuani paisu lähistele.

Urmas Sellis ütles, et reeglina naasevad kured kohta, kus nad on tavaliselt suviti pesitsenud. Seega võib oletada, et Piiat ja Priidut võib ka sel aastal kohata Saaremaa keskosas.

Küsimusele, kas eraldi talvituspiirkonda lennanud linnud ka eeloleval suvel uuesti paari moodustavad, vastas teadlane: “Suure tõenäosusega jah, kuid eks ka meil, ornitoloogidel, oleks huvitav kõike seda jälgida.”

Järgmised vaatlusandmed Piia ja Priidu tagasirände kohta võetakse kahe päeva pärast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)