Saaremaa lambakasvataja üritab luua ühisturunduskeskust

Saaremaa lambakasvataja üritab luua ühisturunduskeskust

 

Mahetalunik ja lambakasvataja Veiko Maripuu loodab sügiseks käivitada lammaste kogumiskeskuse, et Saaremaa lambaid edukamalt turustada. Keskuse loomine peaks aitama kohalikul lambalihal paremini kaubanduskeskuste lettidele jõuda.

“Ilma ühise turustamiseta, ühise kogumispunktita ei jõua eestimaine lammas mitte kunagi kaubanduskettidesse,” on Veiko Maripuu veendunud. Tema sõnul on majandustegevus tänapäeva maailmas läinud niivõrd efektiivsuse teed, et väiketaludel on oma tootekoguseid väga raske realiseerida. Ettevõtted ei ole väikestest kogustest huvitatud. Loodav kogumiskeskus koondaks aga mitme talu lambad ning seeläbi saaks opereerida juba suuremate kogustega.

Annaks kvaliteedi

Kogumiskeskuse idee näeb ette, et lambad kogutakse mingiks ajaks enne realiseerimist kokku, et neid kõigiti kontrollida ning seega tagada ühtlane kvaliteet. Lammaste eksportimise puhul on selline tegutsemisviis kohustuslik. “Lambad peavad enne eksporti kusagil laudas olema vähemalt 30 päeva, siis saab vaadata, kas nad on terved, ja neid kontrollida. See on selline nõue.”

Varem on talunikud organiseerinud loomade ühist tapmisteenust ning müüki lihatööstustele, kuid taoline tegutsemine ei ole Maripuu sõnul jätkusuutlik. “Selline turustamine ei tule enam kõne allagi, kuna see ei ole jätkusuutlik,” kinnitab Maripuu. “Talud on niivõrd erinevad, lambaid tuleb enne sorteerida, nuumata, ravida, pügada ja neile kaubanduslik välimus anda.”

Mahetaluniku sõnul annaks kogumiskeskuse läbimine ka n-ö garantii, et lammaste liha on kvaliteetne.

Lihaäri muutuks legaalsemaks

Kindlasti aitaks säärase keskuse loomine kaasa ka võitlusele Saare maakonnas avalikult toimuva lambaliha “mustalt” kokkuostmise vastu. Maripuu sõnul on praegu musta äri eeliseks just inimlikum ja lihtsam lähenemine. Hinnavahet ametliku kokkuostuga olulist ei ole. Kogumiskeskus teeks lammaste müügi inimestele sama lihtsaks kui praegu ebaseaduslikule müüjale müügi.

“Inimestel ei ole praegu mingit motivatsiooni oma lambaid legaalselt müüa. Sada korda lihtsam on müüa mustalt. Raha tuleb kiiresti, ehk isegi samal päeval. Kõik näitajad näitavad, et must äri on lihtsalt inimlikum ja mõistlikum äriviis kui legaalne äri,” räägib Maripuu. “Selles mõttes peab ka legaalne äri muutuma oma olemuselt sama lihtsaks ja inimlikuks kui põrandaalune ehk mitteametlik lihamüük.”

Seeläbi muutuks legaalsemaks ka lambaliha, mida tarbija ostab. “Restoranid, turud ja otsemüük – kõik on ju praegu mustast ärist üle ujutatud,” märgib Maripuu.

Kogumiskeskuse loomine on asjade loogiline käik

Veiko Maripuu loodab, et asi läheb käima sügisel. Seni on ta oma mõtteid jaganud suuremate lambakasvatajatega ning võtnud endale eestvedaja rolli. Maripuu ei oska praegu veel öelda, milline peaks olema kogumiskeskuse äriline vorm. Kas see hakkab tegutsema ühe või mõne inimese ettevõttena või pigem nii-öelda turundusühistuna, kus omanikeks oleks mitu lambakasvatajat. Eestvedaja sõnul pooldaks ta ise viimast varianti, kuid see sõltub sellest, kui paljud lambakasvatajad soovivad projektis osaleda. Pakkumisi teeb ta oma kinnitusel kindlasti paljudele.

Maripuu sõnul on lammaste kogumiskeskuse loomine asjade loogiline käik. “Kui Saaremaal lambakasvatus jääb, siis on kogumiskeskus kindlasti üks vältimatu asi,” on Maripuu kindel, et kogumiskeskuse teke on vaid aja küsimus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)