Turvavarustus võib päästa elu (1)

Politsei igapäevatöö lahutamatu osa on liiklusjärelevalve teostamine, sealhulgas kindlasti ka turvavarustuse nõuetekohase kasutamise kontrollimine. Neljarattaliste puhul tähendab see, et jälgime turvavöö kinnitamist ning laste turvavarustuse kasutamist, kaherattaliste puhul kaitsekiivri kandmist.

Lääne regioonis (Pärnu-, Lääne-, Rapla-, Järva-, Hiiu- ja Saaremaa) hukkus 2007. aastal 51 inimest, neist 32 ei kasutanud turvavarustust. Hukkunutest 24 ei kasutanud turvavööd, kaheksal juhul ei olnud hukkunul peas kaitsekiivrit. Tehes lihtsa arvutuse nende kurbade arvude taustal, saame tulemuseks, et 63% juhtudest etendas oma osa traagilistes tagajärgedes ka turvavarustuse kasutamata jätmine.

Turvavöö kinnitamine olgu iseenesestmõistetav

Turvavöö kasutamine peab olema elementaarne harjumus: nii nagu autorooli istudes kasutame süütevõtit, et sõitma hakata, nii peaks olema iseenesestmõistetav sõitu alustades ka turvavöö kinnitamine.

Suur on tõenäosus, et liiklusõnnetuse tagajärjel võib mootorsõidukis viibivatel isikutel tänu turvavöö nõuetekohasele kasutamisele esineda tunduvalt vähem kehavigastusi või üldse mitte, võrreldes sellega, kui nad jätaksid turvavöö kinnitamata.

Täiskasvanud peavad turvavöö kasutamisel olema lastele heaks eeskujuks. Lisaks sellele, et autorooli istudes kinnitame oma turvavöö, peame pöörama tähelepanu ka sellele, et lapsed järgiksid meie eeskuju, ning turvavöö kasutamine nii kõrvalistmel kui ka tagaistmel peab kujunema heaks harjumuseks kõigile kaasreisijaile.

Hooligem väikelastest

Väikelaste puhul on lastele mõeldud nõuetekohase turvavarustuse olemasolu ja kasutamine väga tähtis.

Ei tohi unustada, et juhul kui turvatool lapsega pannakse esiistmele ja auto on varustatud turvapadjaga, tuleb viimane välja lülitada.

Eriti kurb on vaadata, kui lapsevanem on võtnud lapse esiistmel oma sülle ja pannud turvavöö üle lapse. Ainuüksi mõte sellest, millised tagajärjed ka järsul pidurdamisel võivad olla, teeb haiget. Jääb arusaamatuks, miks täiskasvanud sellise ohtliku valiku teevad ja istuvad esiistmele, väikelaps süles.

Trahvida võib nii juhti kui kaassõitjat

Politseiametnikul on õigus trahvida nii juhti kui ka kinnitamata turvavööga kaassõitjat, ja seda ka üheaegselt, samas sõidukis viibijate korral. Seega vastutab kinnitamata turvavöö eest nii juht kui ka kaassõitja.

Kuigi politsei eesmärk ei ole võimalikult paljude inimeste karistamine, tasub meeles pidada, et turvavarustuse kasutamata jätmise eest võib karistada rahatrahviga, mis võib ulatuda kuni 3000 kroonini.

Turvavöö kinnitamine ei tohiks olla vaid karistamishirmus tehtav liigutus kampaania ja tugevdatud kontrolli ajal, see peaks olema hea harjumus ja elunorm kogu aeg. Politsei soovitab kõigil kasutada nõuetekohast turvavarustust, sest teada on, et selle nõude eiramine on traagiliselt lõppevate liiklusõnnetuste puhul üks olulisi mõjutavaid tegureid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)