Angla tuulikud lähevad veerandsajaks aastaks kasutushaldusesse (1)

Angla tuulikud lähevad veerandsajaks aastaks kasutushaldusesse

 

Neljapäeval sõlmisid Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep ja MTÜ Angla Tuulikumägi juhatuse esimees Alver Sagur notariaalse kasutushalduslepingu, mille kohaselt 20. sajandi alguses ehitatud neli pukktuulikut ja üks Hollandi veski ning tuulikutealune maa ja selle ümbrus lähevad 25 aastaks mittetulundusühingule rendile.

MTÜ juhatuse esimehe Alver Saguri sõnul on lepingu tingimused mõlemale poolele üsnagi karmid.

“Päris nii ei ole, et kõik kohustused on üksnes kasutushaldajal. Tuulikutega seotud projektidel on vallal kaasfinantseerimiskohustused. Nüüd saame restaureerimistöödega alustada. Kõigepealt võtame Kuressaare-poolse tuuliku lahti. Sellele lapime ka täiesti uue tuuliku jala. Muinsuskaitse luba on selleks olemas. Kevadel hakkab see pukktuulik juba vilja jahvatama. Järgmisena hakkame restaureerima Hollandi tuulikut. Selle aastanumbri sees korrastame ka ülejäänud kolm tuuleveskit,” rääkis MTÜ juhatuse esimees Alver Sagur.

Tuulikumäele oma maale kavatseb Alver Sagur rajada parkla. Selle ehitamiseks on vastavad load ja projekt olemas. Varem lubas Alver Sagur ehitada ka kaks uut tuuleveskit, kuid Angla tuulikute rendile saamisega ettevõtja oma plaanist loobus. Postijaam-kõrtsihoone ehitamiseks on Saguri sõnul talle ehitusluba väljastatud.

“Sinna hoonesse tulevad töötoad ning loomakasvatuse ja karjakasvatuse muuseum. Ümber kinnistu ehitame Saaremaale iseloomuliku lattaia,” tutvustas arendaja eesseisvaid töid.

Tuulikute restaureerimiseks ei ole Sagur kellegi käest toetust veel küsinud. “Rahastamiseks ei ole ma ühtegi taotlust veel teinud, aga eks tuleb EAS-i poole vaadata,” ütles Alver Sagur.

Ajakirjanduse andmeil on Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep aasta alguses öelnud, et tuuliku restaureerimise esimeseks aastaks ette nähtud kulutused jäävad 200 000–300 000 krooni ringi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)