Maamaksumäära väike protsent ei tähenda odavat maamaksu

Maamaksumäära väike protsent ei tähenda odavat maamaksu

 

Maksu- ja tolliameti avaldatud 2008. aasta maamaksumäära andmetest selgub, et Eesti kõige madalama maamaksumääraga vald on Mustjala, kus on mõningatele hinnatsoonidele kehtestatud maksumäärast kõigest 0,24%.

Tegelikkuses on maamaks seal siiski suurem, kui näiteks maakonna kõrgeima, 2,4-protsendise määraga maksustatud Lümanda valla enamikul territooriumil.

Maamaksumäärade suurus ei näita tegelikku maamaksu suuruste vahet, kuna maa väärtus on tsooniti erinev. Tõsiasi on, et samaväärse maatüki eest tuleb Mustjala vallas maksta kohati rohkem kui Lümandas.

Kõiki Eesti omavalitsusi hõlmava 2008. a maksumäärade tabeli järgi on Mustjala valla viies tsoonis kehtestatud 0,24-protsendine maksumäär. Peamiselt puudutab see mereäärseid alasid, kus maa väärtus on tunduvalt suurem kui mujal vallas. Omavalitsus võib nihutada maamaksumäära 0,1–2,5% ulatuses maksustamishinnast, mille on määranud maa-amet.

Mustjala valla maakorraldaja Kuunar Kallase sõnul on Eesti madalaim maamaksumäär kehtestatud osas tsoonides, et säästa peaasjalikult oma valla kodanikke, kes omavad seal põlvest põlve pärandatud kinnisvara. “Inimestel on seal esivanemate talud, ei saa liiga suurt määra kehtestada, kuna maa hind on seal kõrgem,” selgitas Kallas. Suurem osa Mustjala vallast on siiski maksustatud 2,1-protsendise määraga. Võrdluseks võib tuua, et 0,24% juures maksab üle 1000-m2 elamumaa omanik pea kolm korda rohkem maamaksu kui 2,1-protsendise määraga maksustatud maa omanik.

Lümanda vallas on suuremal osal valla territooriumist kehtestatud 2,4-protsendine maamaksumäär, mereäärsetel aladel kõigub see 0,7%–1,6%. Samas tuleb näiteks Karala külas elades maksta maamaksu kordades rohkem kui vallakeskuses. Valla maanõuniku Jaanus Reede sõnul on maamaks küll hea vahend valla eelarve täitmiseks, kuid kahjuks ei saa mereäärseid, kinnisvaraärimeeste silmis magusaid maatükke ülemäära kõrgelt maksustada, kuna seal elavad samuti juba mitmendat põlve oma valla elanikud. Siiski tõstis Lümanda vald 2008. a maamaksumäära 0,2 protsendi võrra kõikides hinnatsoonides.

Omavalitsuste kaupa on enamik suuremat osa omavalitsustest hõlmavaid hinnatsoone siiski samas suurusjärgus. Kui võrrelda kõigi omavalitsuste suurimaid hinnatsoone (v.a Kuressaare linn), on kõige kõrgem maamaksu määr siiski Lümandas (2,4%).

Omavalitsuste maamaksumäär suurimates hinnatsoonides (väljaarvatud Kuressaare linn)

Lümanda 2,4%
Leisi 2,3%
Pöide 2,3%
Torgu 2,2%
Orissaare 2,2%
Mustjala 2,1%
Kaarma 2,0%
Kihelkonna 2,0%
Kärla 2,0%
Laimjala 2,0%
Muhu 2,0%
Salme 2,0%
Valjala 2,0%
Pihtla 1,5%
Ruhnu 1,0%

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)