GoBus soovib Saaremaal sulgeda 12 maaliini (11)

GoBus soovib Saaremaal sulgeda 12 maaliini

 

AS GoBus tegi nädal algul Saare maavalitsusele ettepaneku kõige suuremas kahjumis olevad bussiliinid sulgeda või muuta lühemaks.

“Tänaseks on teada, et kõikide olemasolevate liinide käigushoidmiseks aasta lõpuni raha ei jätku,” selgitas AS-i GoBus Saaremaa juhataja Margus Männik Oma Saarele maavalitsusele tehtud ettepaneku ajendit. Männiku sõnul soovivad nad sulgeda kõik liinid, mille tulu ühe kilomeetri kohta on alla kolme krooni. Reeglina on taolised liinid täies ulatuses reisijatevaesed.

Kõige kehvemate näitajatega on praegu laupäeval ja pühapäeval käigus olevad Kuressaare–Sandla ja Kuressaare–Vätta liin, mille tulu on kilomeetri kohta pisut üle ühe krooni ja ühe kilomeetri kohta tuleb bussis vaevalt kaks reisijat

Lühendamiseks väljapakutud liinide puhul on oluliseks märksõnaks keskus. “Osa liine tahame käigus hoida kuni keskuseni, sest reisi otsad on neil peaaegu tühjad. Näiteks Kihelkonna–Undva–Veere liini puhul on täituvus keskuseni normaalne,” rääkis Margus Männik, kelle sõnul rajanevad bussifirma ettepanekud puhtalt kasumlikkuse arvestustel. “Maavalitsuse asi on tagada, et kõik piirkonnad oleksid kaetud, mitte meie,” sõnas Margus Männik.

Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja kt Mika Männik rääkis, et maavalitsuse asi on leida tasakaal ühistranspordiseaduse ja majandusliku aspekti vahel. “Ettepanekud tuleb läbi vaadata nii, et inimeste huvid oleksid kaitstud,” sõnas ta, lisades, et tema isiklikku arvamust mööda ei vii liinide kärpimine mitte kuhugi.

Liinivõrgu kaasajastamiseks korraldab maavalitus sel aastal uuringu, mille katteks eraldas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium 300 000 krooni. 30 aastat tagasi koostatud liinivõrk, mis muuhulgas läbib jätkuvalt inimtühjaks muutunud endisi Nõukogude sõjaväeasulaid, tuleb ümber kujundada vastavalt praegusele olukorrale, selgitas Mika Männik.

Margus Männik ütles, et nende ettepanek on alles diskussiooni algus ja ilmselt on järgmisel aastal vastavalt uuringu tulemustele käigus juba hoopis uued sõidugraafikud. “Praeguste ettepanekute valguses hundil kõht päris täis ei saa ja lambad on pisut verised, aga kõik on elus,” nentis Margus Männik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)