Ministrid Jaanus Tamkivi ja Jüri Pihl panid patrull-laevale kiilu

Ministrid Jaanus Tamkivi ja Jüri Pihl panid patrull-laevale kiilu

 

Eile osalesid saarlastest keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ja siseminister Jüri Pihl Nasval asuvas firmas Baltic Workboats pidulikul sündmusel, kus pandi maha keskkonnainspektsiooni tellitud veerandsaja meetri pikkuse merealumiiniumist patrull-laeva kiil.

Riigihankekonkursi võitnud laevaehitusfirma Baltic Workboats ehitab Eesti riigile ligi 42 miljonit krooni maksva patrull-laeva, mis tuleb 25 meetrit pikk, 5,7 meetrit lai, 1,3-meetrise süvisega ja 3320-hobujõulise mootoriga. Aluse veeväljasurve on 42 tonni, kiirus 25 sõlme ja meeskonnas 7 liiget.

Laevale paigutatakse 8 000-liitrine kütusepaak, 1 000 liitrit mahutav veepaak ja 800-liitrine mahuti reovee jaoks.

Eile laususid kõrged riigiametnikud laevaehitajaile häid sõnu lootuses, et juba selle aasta lõpus võib Nasval uue aluse veeskamist näha.

Rõhutades vajadust patrull-laeva järele ütles siseminister Jüri Pihl, et esmapilgul võivad röövpüük või pilsivee merrelaskmine tunduda süütute tegudena, kuid sellised “koerustükid” lähevad kokkuvõttes kalliks maksma.

Jüri Pihli sõnul peab ametnikel jaguma riigimehelikku tarkust aitamaks säilitada tasakaalu Läänemere ökosüsteemis. “Kindel roll selles tegevuses on tõhusal järelevalvel ja väärtegude menetlemisel. Keskkonnainspektsioon koostöös Eesti politsei ja piirivalvega on teinud tublit tööd. Koostöö ja võimekuse tõstmisel on keskkonnaministeerium ja siseministeerium astunud edasi mõistliku sammu. Tugevad koostöösidemed on ka keskkonnainspektsioonil ja piirivalveametil. Aastatega on laevaliiklus Läänemeres tihenenud, seega on suurenenud ka merereostuse oht. Saastatud Läänemeri tekitab probleeme kõikidele mereäärsetele riikidele. Me peame olema valmis neid saasteallikaid avastama,” märkis siseminister Pihl.

Minister Tamkivi tundis eilse sündmuse üle heameelt, märkides, et Eesti riik hakkab üha enam ühtse riigina toimima. “Nagu te tänasest sündmusest näete, ei ole mingit probleemi – keskkonnaministeerium koostöös siseministeeriumiga suudab selle laeva tellida.”

Laevaehitusse panustasid nii keskkonna- kui ka siseministeerium kumbki 10 miljonit krooni, 20 miljonit saadi EL struktuurfondidest.

“Siin ehitatakse multifunktsionaalset laeva Eesti riigile. Meie järgmised laevad tulevad sellest juba poole suuremad,” teavitas piirivalveameti peadirektor Roland Peets.

Keskkonnainspektsiooni peadirektor Peeter Volkov ütles, et see laev keerab nende töös piltlikult öeldes uue lehekülje.

Maavanem Toomas Kasemaa annetas laevaehitajaile 50-kroonise kuldmündi laeva kiilu sisse panemiseks ja Saaremaa kujutisega mündi keskkonnainspektsioonile meenutamaks laevaehitust Saare maakonnas.
Baltic Workboatsi juhatuse esimehe Margus Vanaselja sõnul annavad laevaehitajad endast parima viies edasi Saaremaa laevaehitajate häid traditsioone.

Praegu ehitatakse Nasval veel kolme 20 m pikkust lootsikaatrit Rootsi riigile. Aprillis sõidavad laevameistrid patrullkaatrit presenteerima Kuveidi piirivalvele.

Eile kiilu alla saanud aluse tegevuspiirkonnaks jääb Läänemeri ja Atlandi ookeani põhjaosa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)