KSH annab Mändjala puhkeala korrastamisele rohelise tee

Äsjavalminud keskkonnamõju strateegilise hindamise aruanne (KSH) annab rohelise tee Kaarma valla plaanile rajada Mändjala puhkeranda korrastatud ujumiskohad ja ehitada väikelaevade sild.

“Olemasolev infrastruktuur ja teenindus ei rahulda juba ammu puhkeala külastajaid. Seega on Puhkeranna maaüksuse detailplaneeringu koostamine ja elluviimine iseenesest juba käsitletav leevendava meetmena,” öeldakse konsultatsioonifirma Hendrikson & Ko koostatud aruandes.

Aruanne tõdeb, et sisuliselt on Puhkeranna maaüksus Nasva–Tehumardi rannapiirkonnas ainus maa-ala, kus on võimalik arendada avalikke teenuseid, sest Järve luidete maastikukaitsealal on ehitiste püstitamine keelatud ning ülejäänud maa on eraomanduses. Aruanne pakub välja rea meetmeid, mis aitavad vältida planeeringu elluviimisega seotud olulist negatiivset keskkonnamõju.

Vastavalt 2005. aasta oktoobris algatatud detailplaneeringule soovib Kaarma vald rajada Järve-Mändjala puhkealal asuvale 38 ha suurusele maaüksusele heakorrastatud puhkepiirkonna koos turvaliste ujumiskohtade ja väikelaevade sillaga.

Planeeringu järgi peaks vaiadele ehitatud sild tulema hotelli Saaremaa taha rannalähedasse merre. Sild võib tulla kuni 400 meetrit pikk ja seda saaks kasutada nii supelsillana kui ka väikelaevade (kogupikkusega 2,5–24 m) sildumiseks.

Plaanis on heakorrastada ja laiendada Kuressaare–Sääre maantee äärseid autoparklaid ning ehitada lisaks veel üks autoparkla ja karavanide parkla koos vajalike kommunikatsioonidega. Samuti on plaanis korda teha supelrand ja rajada selle teenindamiseks vajalik infrastruktuur (WC, dušš, riietuskabiinid jne) ja teenindusmaja. Randa nähakse ette eraldi lasteala koos sobilike atraktsioonidega ning eraldi ala lemmikloomadega puhkajatele.

Lisaks kavatseb vald rajada liivaranna ja metsa piirile laudkattega valgustatud jalutustee jms.

2006. aasta novembris toimus Mändjala ja Keskranna küla elanike osavõtul koosolek, kus arutati Puhkeranna maaüksuse eskiislahendust. Tollal olid elanikud kategooriliselt vastu telkimisplatsi ja kõlakoja ehitamisele, kuna metsikute telkijate ja lõkketegijatega on sealkandis olnud probleeme.

Samuti oldi vastu karavanide parkimisala rajamisele. Lähtuvalt keskkonnamõjude hindamise programmi avalikul arutelul tehtud ettepanekutest on algset detailplaneeringu eskiislahendust ka korrigeeritud.
Kaarma valla Mändjala puhkeranna detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande avalik arutelu toimub Kaarma vallavalitsuses 28. märtsil kell 12. Ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi aruande kohta saab kirjalikult esitada kuni avaliku arutelu toimumiseni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)