Riigikogu liikmete palgatõus ärritab inimesi

Eelmise nädala lõpus võttis üleriigiline press luubi alla riigikogulaste palga. “Riigikogu STOP! Peatage oma ohjeldamatu palgatõus!” seisab liiklusmärgi kujutisega plakateil.

Ajaleht Postimees ja Postimees.ee algatasid allkirjade kogumise kampaania, kutsudes inimesi üles oma nime all välja astuma riigikogu liikmete hiiglasliku palgatõusu vastu. Eile lõunaks olid oma allkirja andnud juba üle 3000 inimese.

Reedene Postimees avaldas seisukoha, mis lugejail ammugi selge ja väljaütlemist vajas: riigikogu kuluhüvitised ja palgakorraldus tervikuna on suurema osa rahva jaoks juba ammu ebaõiglaseks muutunud. Riigikogu priiskav elu süvendab rahva pettumust poliitikas ja kahjustab Eesti riigi mainet.

Esimesena avaldas üleskutse “Riigikogu peatage oma ohjeldamatu palgatõus!” neljapäeval ilmunud nädalaleht Eesti Ekspress. Üleskutsega ühines reedene Postimees.

“Üks võimuparteilane, praegune riigikogu liige hõiskas viimaste valimiste järel, et nüüd ootab ees neli aastat puhkust. Ja seda umbes 40 000-kroonise palga eest (see oli siis ülemöödunud aasta märtsis).

Ajal, kus isegi peaminister Andrus “Kõik on hästi!” Ansip räägib kokkuhoiust, on meie riigis üks niigi hästi elav seltskond, kelle palk tõuseb tänavu talvel jälle – seekord 20 protsenti,” kirjutab Eesti Ekspress ja kutsub üles: “Parteid ja poliitikud, tulge mõistusele!”

Kuis töö, nõnda tasu, on tavaarusaam. Riigikokku ei peaks mindama puhkusele, teades, et sissetuleku garanteerib jõulupreemiatest-lisatasudest pungil neljanda kvartali keskmine palk – riigikogu liikme tasu alustala, arvab Postimees.

Paljud tuntud inimesed on sel teemal oma arvamusi juba avaldanud. Endine riigikogulane ja valitsuse liige, kirjandusteadlane ja publitsist Peeter Olesk ütleb küünlakuu viimases PM-s: “Minu jaoks on oluline, kas palga tõustes suureneb riigikogu liikme poliitiline efektiivsus, ja seda seost ma paljudel juhtudel ei näe, sest palga tõustes jääb efektiivsus samaks.”

Ebaõiglase palgasüsteemi vastu on välja astunud ka kolumnist Enn Soosaar, kes Postimehe andmeil leidis, et nelja keskmise palga ja hüvitisega ligi 64 000 krooni teenivate riigikogulaste seas on ka neid, kelle võimete laeks on parteisõdurina õigel ajal õigele nupule vajutada, ning riigikogu määrdunud nägu aitaks puhastada õiglane tasusüsteem.

Lõpetuseks võib küsida sedagi, et kas mitte mina ei saa riigikogulasega võrreldes liiga vähe palka. Saagu Jüri või Mari Toompeal käimise eest 64 000 krooni. Kui meie palgad sinna lähedale küüniksid, siis me sellega lepiksime.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 11 korda, sh täna 1)