Siim Hiie võitis viskekahurit (2)

Siim Hiie võitis viskekahurit

 

“Tule taevas appi!” karjatab kätega taeva poole näitav ja varumeeste pingilt püsti kargav Aivar Kuusmaa, kui talle ja kogu pingile passiivsuse eest ebasportlik viga määratakse. Koos punase kaardi näitamisega. Hetk hiljem kutsub ta kohtuniku enda kõrvale pingile ja seletab, et kui korv läheb sisse, siis tuleb kaks punkti kirja panna ja vabavise ka veel peale anda. “Niimoodi käivad asjad,” ütleb Kuusmaa naerdes kohtunik Meelis Rängale, kes ei saa samuti enam naeru pidama.

Pole just igapäevane, kui korvpallimängu ajal taoline situatsioon kujuneb. Kord aastas siiski. Ühisgümnaasiumi õpilaste korraldatud heategevuslikus korvpallimängus on sellised asjad lubatud. Hea eesmärgi nimel. Et koguda raha puuetega lastele. Mäng pole veel alanudki, kui õhtujuhid Allar Raamat ja Jörgen Liik 700 inimest lainetama panevad ning väikese kõrvalestade mudimise soojenduse korraldavad.

Saalitäis rahvast rõkatab, kui meeskonnad väljakule kutsutakse. Õpilased ja vilistlased. Nooremaid abistamas Indrek Kajupank ja Aivar Kuusmaa. Vilistlasi toetab Rauno Pehka. Treeneripingil istuvad Enn Laanemäe ja Mari Ausmees õpilastel ning Kaarel Väer ja Diana Õun vilistlastel. Väljakule jooksevad ka kohtunikud. Ülikonnastatud Madis Allik ja Meelis Ränk. Vile lipsu küljes rippumas.

Igale maitsele midagi

Mäng ise pakub midagi igale maitsele. Alustuseks püüab 184 sentimeerit pikk Mario Paiste (fotol) palli pealt korvi suruda, kuid tulutult. Avalöögi teeb ka “Saaremaa Aivar Kuusmaaks” nimetatud Siim Hiie, sopsates kolmesega. Oma firmamärki tuletab meelde ka Aivar Kuusmaa. Kes ei mäletaks, kuidas Kuusmaa palli saades petteliigutuse teeb, astub sammu kõrvale ning saadab palli eksimatult kolme punkti vääriliselt korvi. Ise nurjatult muiates. Nooremad mängijad lendavad Kuusmaa pette peale mehest üle nagu linnud. Õpilaste poolel teeb ilma Mario Paiste. Loobib kolmeseid, murrab läbi ning tagatipuks surub ka palli siiski pealt korvi.

Alla ei jää ka ainsa saarlasena Eesti meistriliigas mängiv Indrek Kajupank, kes Paiste pea poolelt väljakult antud söödu otse õhust ühe käega korvi surub. “See hakkab juba minema,” ütleb Kuusmaa Kajupangale tunnustavalt.

Kohtunikud ei jää mängijatele alla. Jalgpallist tuntud kaardid välgatavad taskust välja. Ning kui viiest mehest võistkonnas väheks jääb, ei panda ka pahaks, kui kohtunik vajaliku söödu või isegi korviga abistab.

Poolajaks juhivad vilistlased 52 : 44, kuid õpilased suudavad kiiresti järele võtta ja ette minna ning kui neli sekundit enne lõppu vilistlaste Janar Rahumeel palli pealt korvi surub, on nooremate edu vaid kolm punkti. Õpilased suudavad siiski viimasel rünnakul palli kaotada ning teevad tagatipuks vilistlastele veel ebasportliku vea. Kuigi sellise vea määramise eest oleksid kohtunikud päris mängus arvatavasti litsentsita jäänud. Kaarel Kruusmägile antakse õigus kolmele vabaviskele. Purjetajana tuntud Kruusmägi ei eksi kordagi, vaatamata sellele, et Aivar Kuusmaa on tossu jalast koukinud ja püüab sellega korvi poole teele saadetud palle loopides viimaseid teelt eksitada.

Tablool on aeg jooksnud nulli ning seisuks on 95 : 95. Sõpruse huvides lepitakse viigiga. Õpilaste treener Enn Laanemäe naerab küsimuse peale, millise taktika ta valis, laialt. “Võidutaktika,” tuleb vastus.

“Hea mäng oli, tundus, et mõlemad tahtsid võita,” itsitab Kuusmaa pärast mängu. “Tempo kruviti nii kiireks, et peab tunnistama, et ma lihtsalt ei jaksanud enam joosta,” lisab Kuusmaa. Vastaste leeris mänginud Rauno Pehka mängu ta aga kommenteerida ei soovi. “Enda ja Rauno mängu ma vast ei kommenteeriks,” naerab blond Sumoks hüütud Eesti üks armastatumaid korvpallureid. Rauno Pehka nii kapriisne siiski ei ole. “Aivar mängis nii, nagu peab. Viskas ikka kolmesed nii nagu vanasti,” arvab juba teist aastat Kuressaare heategevuslikus mängus osalenud Pehka.

Vanameister saab pähe

Õhtu ei koosne siiski ainult mängust. Pealtpanekuvõistlusel ei taha meestel midagi head välja tulla.

Punnitatakse ja punnitatakse, kuid pallid korvi ei jõua. Viimases voorus suudetakse siiski ka eesmärgini jõuda. Võidu võtab ootamatult siiski juba mängus oma võimeid näidanud Mario Paiste, kes surub palle korvi küll üle pea, küll lauapõrkega. On vist ütlematagi selge, et Paiste on võistlejatest ka lühim.

Õhtu oodatuim vastasseis on siiski Aivar Kuusmaa ja tema kohaliku teisiku Siim Hiie kolmepunktivisete võistlus. Ei usu, et publiku seas on palju neid, kes Kuusmaa võidus kahtleks, sest on ju mees tuntud kui viskekahur, kes nii mitmeski mängus on vastastele tekitanud rohkem halle karvu, kui loomulik vananemine ette näeb.

Nagu viisakas, antakse vanemale mehele alustamise au. Mõni vise läheb, mõni mitte. Kokku koguneb Kuusmaa arvele 11 punkti.

Hiie kord. Ja hakkab pihta. Üks pall teise järel maandub korvi, saatjaks vaid korvivõrgu sahin ning rahva aina paisuv imestus ja heameelekisa. Pallid otsas, saab selgeks tõsiasi. Siim Hiie suutis vanameistri kotti panna. Saarlase 21 punkti Kuusmaa 11 vastu näitab selgelt, kes on tänase õhtu kangelane.

“Ei no kui mina viskan 11 ja tema 21, siis pole siin midagi kommenteerida,” sõnab Kuusmaa tunnustavalt. “Sellise tulemusega võib ta vabalt Eesti tasemele viskama minna.” Võrdluseks nii palju, et viimane Balti liiga tähtede mängul peetud viskevõistlus võideti 17 punktiga. Eesti parimana viskasid Gert Kullamäe ja Valmo Kriisa 15 punkti. Rekord kuulub Kullamäele 24 punktiga.

Mäng on läbi. Selgeks on saanud, et showmänguga koguti Kallemäe kooli Kuressaare filiaali tarbeks pea 30 000 krooni. Rahvas läheb vaikselt laiali. Vaid SÜG-i muusikaõpetaja Mari Ausmees loobib vaikselt omaette palle. Korvi sisse. Kergelt.

“Ma mängisin kunagi Eesti noortekoondises,” räägib Ausmees, mainides, et pärast keskkooli lõppu oli ta tõsise valiku ees, kas minna treeneriks õppima või konservatooriumisse. Nagu näha valis nüüdseks tunnustatud muusikaõpetaja viimase võimaluse.

“Vaata, mul on isegi need ketsid jalas, millega ma 1973. aastal mängisin,” näitab õpetaja Ausmees uhkusega valgeid jalavarjusid, mis on küll ajahambast veidi puretud, kuid annavad ettekujutuse, mida need ühele inimesele tähendavad.

Kõik kordub. Ka heategevuslik tähtede mäng. Aastal 2009.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 154 korda, sh täna 1)