Kaalis mõeldi end viikingiaega, taoti rauda ja hõbedat

Kaalis mõeldi end viikingiaega, taoti rauda ja hõbedat

 

Saja viikingi meistripäevade avaüritus meelitas Kaali külastuskeskusse metallist ehteid meisterdama kooliõpilasi Kaali põhikoolist ja Leisi keskkoolist ning huvilisi mujaltki. Noori juhendas eksperimentaalarheoloog ja keemiaõpetaja kutsega Toomas Mägi Tallinnast.

Meistripäevade korraldaja, sügisel Leisi keskkoolis Kullaketrajate huviringiga alustanud Gilleke Kopamees ütles, et koolitüdrukud on juba valmistanud lambavillast kedratud lõngast kootud rõivaid, mis nüüdseks ehteid vajavad. Viikingi meistripäevadel õpetatakse ehete valmistamist peamiselt poistele, aga ka asja vastu huvi tundvatele tüdrukutele.
“Oma moekollektsiooni loomisel kasutasime väga arhailiseid meetodeid. Seejuures arvasime, et ehete valik võiks langeda Saaremaa kõrgkultuuri ajajärku, tuhande aasta tagusesse viikingiaega,” selgitas Gilleke Kopamees.

Koolituse tarbeks meisterdati 1887. aastal Inglismaal valmistatud raudteerööpast kenad väikesed alasid, mis laupäeval Kaalis esimesed tuleristsed said. “Kaali külastuskeskuse hoone ja siinne dolomiidist muuseumiruum sobib siseoludesse mugandatud viikingilaagriks väga hästi,” jäi Gilleke Kopamees “laagripaigaga” rahule.

Kaalis õpetajaks kehastunud Toomas Mägi on muinasaja ehteid eeskujuks võttes püüdnud samasuguseid järele teha ja see on mehel ka õnnestunud. “Ehtesepisel on kaks suunda – valu ja külmsepis. Mulle endale on valu südamelähedasem. Ise olen Saaremaal Tuiu külas neli aastat Jüri Peetsi arheoloogide rühmas raua ja klaasi tegemist katsetanud. Pronksivalu muinasaegsel viisil nõuab välitingimusi, mida praegune ilmastik ei soosi,” kirjeldas Toomas Mägi oma huvialaga tegelemist.

Laupäeval ja pühapäeval sai ehete valmistamisest ettekujutuse üle paarikümne saarlase. Meistripäevade projektijuht Alver Sagur võttis ka ise metalli tagumiseks haamri kätte.

“Laupäeval tegime valmis vormid. Pühapäeval tagusime nii messingust kui ka hõbedast käevõrusid ja sõrmuseid. Suuremad poisid proovisid isegi sõle valmis teha,” rääkis Alver Sagur.

Ettevõtmist toetab rahaliselt hasartmängumaksu nõukogu. Järgmised meistripäevad toimuvad märtsikuu teises pooles, edasised juba aprillis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 102 korda, sh täna 1)