Laulu- ja tantsupeole pürib poolteist tuhat saarlast

Laulu- ja tantsupeole pürib poolteist tuhat saarlast

 

Saare maakonnast järgmisel aastal toimuvale XXV üldlaulu- ja XVIII tantsupeole soovijate arv näitab, et huvi suure peo vastu maakonnas vaibunud ei ole.

140-aastane traditsioon on üle Eesti kogumas uut hingamist. 2009. aastal toimuvale rahvapeole on juba registreerunud pea poole rohkem tahtjaid, kui pealinn vastu suudab võtta.

“Saare maakonnast on peole soovijaid 68 kollektiivi 1463 osalejaga,” lausus maakonna rahvakultuuri spetsialist Krista Lember, tõdedes, et see number on meie maakonna kohta üsna tavapärane, kuna siinmail lihtsalt palju rohkem tantsu-laulukollektiive polegi. Tiheda konkursisõela läbinud, taandub maakonnast osalejate arv lõpuks tuhande ringi.

Lemberi sõnul hakatakse soovijatele praegu tutvustama repertuaari ning järgmise aasta alguskuudel toimuvad ülevaatused ja langetatakse otsus, kes peole pääseb.

Lisaks koorilauljatele ja tantsurühmadele soovib Saare maakonnast Tallinna peole sõita ka kolm rahvamuusikakollektiivi, kaks puhkpilliorkestrit ja üks lõõtsamees.

Krista Lemberi arvates on saarlastele peoleminek kindlasti erilisem kui teiste maakondade rahvale. “Tänu meie saarelisele asendile on see vast enam organiseeritud ja samal põhjusel ka enam kokkuliitev ja üksteisega arvestav,” ütles Lember. “Saarlased on tõesti tantsu- ja laulurahvas, seda näitab alati ka kojusõidu pooltund praamil, kus saarlastel pidu muudkui jätkub.”

Kogu Eestist pürgib peole 47 000 inimest, vastu suudetakse võtta aga umbes 24 000.

Üldlaulupeo kunstiline juht, dirigent Ants Soots on ajakirjanduses öelnud, et ürituse õhkkond on võrreldes kümne aasta tagusega tundmatuseni muutunud. Seda kinnitas ka Krista Lember, viidates eelmisel aastal toimunud noorte tantsu- ja laulupeo populaarsusele.

2009. aastal on laulupeo alateemaks põlvkondade sidusus. Suuremat tähelepanu pööratakse erinevate kooriliikide ühislauludele. Laulu- ja tantsupeo üldnimi on “Ühishingamine”.

Tantsupeo teemaks on tulevasel peol meri ja sellega seotud alateemad. Võimalik, et tantsupidu seotakse ka mõne regatiga.

Samuti on sellest tulenevalt peetud plaani viia peotuli Tallinna järgmisel aastal mööda merd ja läbi sadamate.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)