Jooksu-eestlanna ja kuuli-soomlase õhtu (1)

Jooksu-eestlanna ja kuuli-soomlase õhtu

 

Juba traditsiooniks saanud Kuressaare Gala nimeline kergejõustikuõhtu kohalikus spordikeskuses oli sel aastal tulemuste poolest läbi aegade tugevaim. Samuti sai näha sportlasi, kes kuuluvad oma alal maailma tippude hulka või kellel vähemasti jalg juba selle ukse vahel.

Peatähelepanu sai endale kindlasti Eesti üks tuntumaid naiskergejõustiklasi, kes alustuseks püstitas uue, harva joostava, 50 m Eesti tipptulemuse ajaga 6,35 ja lõpetuseks parandas enda 60 m jooksu isiklikku rekordit 7,39-le. Ksenja Balta sõnul andis talle palju juurde tugev konkurents. Mõlemal alal oli Balta järel teine venelanna Jekaterina Butusova, kelle isiklikud rekordid on küll Baltast paremad, kuid neljapäeval oli eestlase õhtu.
Soomlase Robert Haggblömi nimi ei öelnud kellelegi mitte midagi. Lihtsalt üks soomlane. Tuli välja, et mees on koguni Soome meister ja tõuganud kuuli 20 meetri taha. Seda ta tõestas ka neljapäeval, püstitades uue spordikeskuse rekordi 20.24-ga, mis jääb tema isiklikule siserekordile alla vaid kahe sentimeetriga.

Konkurentsi ei suutnud talle pakkuda ei kaasmaalane Mika Vasara (18.95) ega Eesti mehed Andrus Niit ja Taavi Peetre. Viimane neist keerutas end viis katset tõukeringist välja, alles viimasel katsel sai kirja 17.76. Meie oma Genro Paas suutis tõugata vaid 15.14 ja oli selle tulemusega eelviimane. Kuressaare spordikeskuses ei olnud keegi varem ametlikult kuuli kolmandasse kümnesse tõuganud.

Naiste teivashüpe pole Kuressaares just igapäevane ala, millele saaks kaasa elada. Nüüd seda võimalust pakuti. Võistlesid Eesti rekordiomanik, akrobaadist teivashüppajaks hakanud Lembi Vaher versus venelanna Alexandra Kiryashova, kelle isiklik tippmark on Eesti rekordist 50 sentimeetrit parem, mis naiste teivashüppes on sama suur vahe kui Kuressaare tervisepargis jooksja ja maratoni maailmameistri isiklikke rekordeid võrreldes.

Kiryashova seljatas Vaheri lihtsalt. Venelanna 4.32 eestlanna 3.72 vastu. Selleks ajaks, kui Kiryashova lõpetas, oli näiteks meeste seas hüpanud (mehed ja naised hüppasid samaaegselt) Saaremaa kümnevõistleja Tõnis Lukk jõudnud juba vist ka duši all käia, kuna lõpetas 4.02 peal.
Venelanna ise oma tulemusega rahul ei olnud, vaid kurtis väsimust ja jalavalu. Alles paar päeva tagasi oli ta võistelnud Prantsusmaal.

Universiaadi võitja ja kuni 23-aastaste maailmameistri Kiryashova sõnul ei ole tal kodumaal lootustki pääseda koondisesse, kuna seal ootavad ees maailma tippnimed, kes hüppavad ligi viis meetrit. Siinsete võistluste korraldaja Raivo Kallas tegi tänavuse hooaja põhjal Venemaa kuuendale naisteivashüppajale naljatades ettepaneku kodakondust vahetada. Eesti eest saaks neiu veel vähemalt kümme aastat tiitlivõistlustel käia.

Õhtu üks oodatumaid etteasteid oli kindlasti Saaremaa oma poisi Marek Niidi etteasted 50 ja 60 m jooksus, kus kõrval igipõline rivaal Henri Sool. Lühemal distantsil pidi Niit Soolale alla vanduma, ajad vastavalt 5,91 Soolal ja 5,92 Niidil.

Kümme meetrit pikemal distantsil aga saarlane mandrimehele enam võimalust ei andnud. Olles veel 40 meetri peal taga, lülitas sõprade poolt Niidukiks kutsutav saarlane sisse järgmise käigu ning lõpujoonel oli võit tema. “No mina ei saa aru, kuidas sa minust mööda said,” imestas Sool. “Oleks me lühemal maal ka kõrvuti jooksnud (50 m joosti kahe jooksuna, Niit ja Sool erinevates jooksudes – toim), oleksid seal ka pähe saanud,” lõkerdas Niit naerda.

Siit järeldus: mida pikem maa, seda väiksem on võimalus, et Sool Niidile järele jõuab. “Tegelikult on siis suurem võimalus, et ta eest ära jookseb,” tegi Sool teistpidi loogikat. Niidi sõnul ei olnud jooks eriti hea, kuna tegi alles hooaja teise stardi, kuid lubas veel kord, et võtab jalad kõhu alt välja ja hakkab kiiremini jooksma.

Peaeesmärk on ikkagi olümpia ja sellele eelnevalt mängude A-normi täitmine 200 m jooksus. “B-normiga ma sinna minema ei hakka. Ei viitsi lihtsalt. Mida ma sinna ikka lähen vahtima,” tõdes Niit, et olümpiale minek tuleb kõigepealt 100% välja teenida ning siis seal ka tegusid teha, mitte minna turisti mängima.

Meeste tõketega sprindialadel valitses hetkel üks kahest sise-MM-le sõitvast Eesti sportlasest. Rene Oruman läbis 50 m tõkkeid Eesti tipptulemuse väärilise ajaga 6,73 ja 60 m tõkkejooksu lõpetas ta heatasemelise 7,89-ga.
Alad, kus meestel üle lati tuleb hüpata, olid publikule meelepäraselt osavõtjaterohked ja pingelised. Kõrgushüppes võttis lätlane Normunds Pupols oma, kuid seda napilt, alistades 2.18 alles kolmandal katsel. Eestlase Marko Aleksejevi jaks üle 2.15 ei käinud.

Teivashüppes võttis oma alavõidu Madis Kallas, kes tegelikult kerge jalavalu tõttu üldse võistlema tulemist ei plaaninud. Kallase tulemus oli 4.72. Teine ja kolmas koht läks kümme sentimeetrit viletsama tulemusega samuti mitmevõistlejatele Tarmo Riitmurule ja Mikk-Mihkel Arrole.

Kuressaare Gala korraldamisel võistlejatega suhtlemise enda kanda võtnud Kallase sõnul teeb talle enda võidust rohkem rõõmu see, et võistlus jälle korraldatud sai.

Naiste kõrgushüppes oli ainult kaks võistlejat, kes mõlemad said kirja tulemuse 1.84, kuid võidu võttis siiski lätlanna Natalija Cakova eestlanna Kristel Läetsi ees.

Oma tulemust läks tegema ka Saaremaa võistleja Pille-Riin Toomsalu, kes suutis siiski nii 50 m kui ka 60 m tõketega sprindis vaid teise-kolmanda tõkkeni, enne kui ta tõkkessejooksmise tõttu võistluse katkestas. Ehk oli neiu soov kodupubliku ees heade konkurentidega rinda pista nii suur, et jalad ei jõudnud tahtmisele enam järele. Mõlemad tõketega jooksud võitis venelanna Svetlana Topilina. Ajad vastavalt 6,89 ja 8,14.

Kõige suurema töö peab aga ära tegema nüüd Kuressaare spordikeskus. Halli rekordite tabelisse tuleb teha koguni üheksa parandust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)