Lugeja kiri: Kinnisvaraärimeeste plaanid hävitaksid Laimjala valla kauneima loodusala (5)

Nädal tagasi avaldas Meie Maa Laimjala vallavalitsuse teadaande Laiduse kinnistu detailplaneeringu koostamisest ja selle keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamisest ning avaliku arutelu toimumisest 11. märtsil.

OÜ Laiduse on taas tulnud välja äriplaaniga ehitada Kahtla laiu kaunimad ja väärtuslikumad loodusalad suvilaid täis. Kahtla laid tähendab Laimjala valla inimestele, nende külalistele ning kõigile loodusthoidvatele inimestele väga palju. Valla kodulehel tuuakse see paik esile valla ühe peamise vaatamisväärsusena.

See, et suvisele Laidunina majaka 100. juubelile tuli kokku ligi 170 inimest, näitab, et paljud meist tahavad säilitada kauni loodusega paiku oma koduvallas ka järeltulijate jaoks. Meil on ju võimalus õppida teiste kogemustest, maadest, kus loodusalad on täis ehitatud ja kahetsemine aastakümneid hiljem ei korva enam looduses tehtud hävitustööd. Seal osatakse nüüd palju enam hinnata puutumata ja puhast loodust, kuid tehtut paraku enam ei heasta.

14. detsembril 2006 Laimjala vallamajas toimunud esimesel sama detailplaneeringu teemalisel koosolekul sai selgeks, et kõnealune ehituseks plaanitud piirkond asub terves ulatuses Natura 2000 kaitsealal ning ehitustegevus kahjustaks oluliselt seda osa Kahtla-Kübassaare linnu- ja loodusalast. OÜ Laiduse pole aga arvestanud ühtki alternatiivettepanekut ega parandust, mida tegid tookordsel koosolekul Saaremaa keskkonnateenistuse spetsialistid.

Praegu kasvab Kahtla laiul küll tihe kadastik, aga see protsess on pöörduv. Nagu ütles 2007. a suvel Laidunina (Kahtla) majaka juubelil riigikogu liige Aleksei Lotman, on kõik looduslikud protsessid pöörduvad, aga kui inimene sekkub ja laiul alustatakse ehitust, siis tehakse loodusele pöördumatut kahju, mida enam muuta ei saa. Kuigi praegu keegi Kahtla laiul loomi ei karjata, siis tulevastel põlvedel ei saagi kunagi olema võimalust seal seda teha ning neil ei õnnestu isegi sellist loodusparadiisi näha.

Loodame, et Laimjala vallavolikogu esimees ja liikmed vaatavad mööda võimalikest isiklikest huvidest ja suudavad targa talupojamõistusega ära hoida sellise unikaalse loodusala hävitamise.

Hea on, kui volikogu liikmed lähtuvad oma otsustes siiski loodust säästvatest põhimõtetest ja puhta elukeskkonna säilitamisest. Kui volikogu jääb oma otsustes targaks ja tagab Kahtla linnu- ja loodusala puutumatuse, siis väärivad nad rahva usaldust.

Kaunis loodus on meie Saaremaa rikkus, hinnakem ja hoidkem seda!

Laimjala Loodussõprade Seltsi nimel
Kaja Sepp ja Heli Maajärv

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)