Kohustustest kõrvalehoidmise eest pannakse vangi

Kriminaalhooldaja esitas eile Kuressaare kohtumajas erakorralise ettekande, milles taotles kriminaalhoolduse all oleva, kuid kontrollnõudeid mitte täitva mehe karistuse täitmisele pööramist.

Kohtualune Oliver Tiit (s 1982) on Pärnu maakohtu poolt süüdi mõistetud 28. veebruaril 2006. Mootorsõiduki korduva joobes juhtimise eest määras kohus talle toona aasta vangistust, tingimisi kahe aasta ja kuuekuulise katseajaga, lisaks võeti talt mootorsõiduki juhtimisõigus.

Eile tegi kohtunik Külli Mõlder määruse vangistuse täitmisele pööramiseks, kuna varem 17 korda karistatud Oliver Tiit ei ole täitnud katseajaks määratud kontrollnõudeid – tema tegelik elukoht oli teadmata ja alates juulist 2007 ei ilmunud ta kriminaalhooldaja juurde. Samuti on meest tabatud autoroolist, loomulikult lubadeta. Oliver valetas ka kohtus, et elab registrijärgsel aadressil Pärnumaal Paikuse vallas, kuid sealt tulid kohtu saadetud kutsed tagasi ja kinni peeti noormees hoopis Võru politseijaoskonnas.

Saaremaa kriminaalhooldaja järelevalve alla sattus Oliver siis, kui kolis Saaremaale. Eelmise aasta suvel kirjutas ta kriminaalhooldajale avalduse lahkumaks oma Saaremaa elukohast Tallinna, kus ta pidi ajutiselt elama ja töötama. Kuid juulis Oliver kriminaalhooldaja juurde ei ilmunud, samuti ei olnud teda võimalik kätte saada pealinna aadressilt.

“Mul ei ole oma teole mingit õigustust,” ütles Oliver kohtus, tuues põhjenduseks, et ta tahtis välismaal tööl käia ja kui ta oleks andnud oma tõelistest plaanidest teada, siis ei oleks teda sinna arvatavasti lubatud.
“On teil enda õigustuseks midagi öelda? Miks te ei täitnud kontrollnõudeid?” küsis prokurör Svetlana Maripuu, kuna elu- või töökoha vahetuseks on kriminaalhoolduse all oleval isikul, kindlasti vaja kriminaalhooldaja nõusolekut.

“Õigustuseks pole mul midagi öelda, ainult tagantjärele kahetseda,” vastas Oliver. “Kuid alati saab ju kokku leppida,” lisas ta.

Nii kohtunik kui ka prokurör tegid kohtualusele selgeks, et kokku leppima oleks pidanud kriminaalhooldajaga, kuid noormees ei võtnud temaga pikka aega ühendust, samuti ei õnnestunud Oliveri asukohta kindlaks teha, sest kohtadest, kus ta väidetavalt viibis, teda ei leitud.

Prokurör tõdes, et kohtualusel ei ole tõsiseltvõetavaid ja mõjuvaid põhjusi selgitamaks, miks ta ei täitnud oma kohustusi. Ka süüaluse kaitsja Vahur Tänav arvas, et kohtualune ei ole esitanud kohtule ühtegi põhjust, mis oleks vabandanud seaduserikkumist. Seega oli karistuse pööramine täitmisele ka tema arvates õigustatud.

“Kas ma kuni karistuseni vabaks saaksin?” küsis kohtualune.
Kohus aga otsustas pöörata karistuse täitmisele ning jätta Oliver kuni kohtuotsuse täitmiseni vahi alla.

Kohtualusel on muidugi õigus otsus edasi kaevata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 91 korda, sh täna 1)