Muhu Mööbli toodetel on kaheaastane garantii (6)

Muhu Mööbli toodetel on kaheaastane garantii

 

Muhu Mööbel OÜ registreeriti 2006. aasta jaanuaris, tegevust alustati sama aasta novembris. Nõnda on uksi-aknaid, toole-laudu, pinke, treppe ja palju muud tehtud natuke üle aasta.

Asi sai alguse nullist

Nii ütles aastavanuse firma juht Aivar Rebane, kel aastaid 42 ja kes koos 24-aastase Andris Tamlehega suutis viisteist aastat nii edukamalt kui ka edutumalt tegutsenud autoremonditöökojale uue hingamise anda.

Kõrgkoolis agronoomiat stu-deerinud Aivar käis uue ettevõtmise tarvis Tallinnas täiendkoolitusel tisleriks õppimas. Andrisel on aga ette näidata Kuressaare ametikooli tisleripaberid.

Et palgatöö ei rahuldanud, otsisid Aivar ja Andris väljundit oma firma näol. “Oma on ikka oma,” kinnitab Aivar. Kuna Andrisega töötati ennegi koos, siis nõnda otsus sündiski. Sobiv hoone leiti pärast pikki otsinguid Nõmmkülast. Kuigi ka selle katus lasi läbi ja puuduvaid aknaklaase asendas kile. Esmalt kohandati ruumid vastavaks tootmisnõuetele. Olme- ja duširuumid tuleb alles ehitada.

Kuna kõigepealt muretseti liisinguga tööpingid, siis raha töökoja ostmiseks ei jätkunud. “Pangad meile laenu ei andnud, isegi ettevõtluse arendamise sihtasutus mitte. Kui raha küsisime, tuli sealt üks kena tšikk kohale, sõitis uhke autoga ette, vaatas mulle kaks tundi otsa ja ütles – ei saa. Üheks põhjuseks öeldi olevat Andrise noorus ja kogemuste puudumine,” räägib Aivar ja lisab, et kaks korda on ta EAS-is käinud ja rohkem end sinna vihastama ei lähe.

Appi tuli KRK Mõigu, kes Tšehhi ja Slovaki päritolu mööblivalmistamise seadmeid n-ö maale toob. Tänu KRK Mõigule ja Kalju Valdmannile saadi Soome firmalt Siemens Finants seadmete tarvis liising.

Oma raha läks meestel ettevõtmise alla päris palju. Aivari sõnul tuli püksirihma kõvasti koomale tõmmata. Omanikega saadi kokkuleppele, et nad annavad hoone pooleks aastaks tasuta rendile, kohustusega see mais 2007 välja osta. Pool aastat rabati Aivari sõnul nii, et veri ninast väljas, aga raha saadi kokku ja maja osteti ära.

Endised kliendid ja tutvusringkond tuli kaasa

Tänu eelmisele töökohale, kus Andris ja Aivar koos töötasid, said sealsetest vanadest kundedest kohe ka uue firma kliendid ja Aivari sõnul pole reklaami teha tulnudki. Tellivad nii firmad kui eraisikud, Muhu Mööbli tooted pole tundmatud ka välismaal.

Nüüdseks on jõutud nii kaugele, et enamjagu tellimusi tuleb neilt, kes Saaremaal suvilat ehitavad. “Ostetakse maatükk, pannakse sinna palkmaja peale ja siis on vaja uksi-aknaid, treppe jne,” selgitab Aivar. Andris lisab, et tellivad ka need, kes mõnd talumaja või muud vanemat hoonet renoveerivad.
Palju koostööd tehakse ka kohalike ehitusfirmadega ja ka mitme Tallinna firmaga, kes oma uksed-aknad ja mööbli Muhu Mööblist tellivad. Suurimaks ja alaliseks erakliendiks on Aare Urm.

Meister teeb toote otsast lõpuni valmis

Esimesed paar-kolm kuud töötasid Aivar ja Andris kahekesi, sest oskustöölisi polnud kusagilt võtta. Töö käib firmas nii, et meistrimees teeb toote otsast lõpuni valmis, viimistlus kaasa arvatud. “Meil pole nii nagu suurtootmisetes, kus üks töötaja ajab 8 tundi kaigast läbi masina, teine teeb järgmist operatsiooni jne,” on Aivar töökorralduspõhimõtted paika pannud.

Palgalehel on neli inimest, nendest kaks on kohapeal välja õpetatud. Paar töötajat ja mõned masinad võiks veel juurde soetada, rohkemat ruum ei võimalda. Ehitamisel on ka värvimis- ja viimistlusruum. “Kõik, mis tuleb, investeerime tagasi, kas või iga kuu natuke,” põhjendab Aivar ja tõdeb, et eks esimestel aastatel peab ikka väikese kahjumiga arvestama.

Materjal ostetakse põhiliselt Kuressaare OÜ-st Javicar. Lisatarvikud ja õhusüsteemid tulevad AS-ilt Würth. Tallinnas asuvast OÜ-st Fiskostar saadakse akna-ukse tarvikud.

Mullu oli tööjärjekord poole aasta pikkune ja ehitusbuumi langust Muhu Mööbel praegu küll veel ei tunneta.

Konkurents

Suuri konkurente Muhu Mööblil lähiümbruses pole. “Me oleme kindlad, et konkurents oleneb sellest, kuidas firmaomanik klienti suhtub. Palju sõltub ka tellijast. Kuid tellimus tuleb alati vastu võtta! Kui klient tuleb ja ütleb, et kahe nädala pärast oleks vaja, siis tehakse ka lisatunde, et kliendi soov saaks täidetud. Ja kui tellimuse täitmisega lähebki nädal aega üle, siis selle eest veel maha ei lööda, aga riielda saab küll,” naerab Aivar. Paljuski sõltub see ka tellijast.

Käive

Käibe kohta ütleb Aivar, et kuna firma on väike, siis on see kuu lõikes peas. Samas, nelja inimesega väikefirmas suurt raha ei tee, kuid ära elab. Kuus just miljonit ei tule, aga aastaga liiguvad mõned miljonid läbi küll,” jätab Aivar täpsed numbrid oma teada.

Töötajad teenivad Saaremaa keskmise palga ja heade töötulemuste eest makstakse firmas ka lisatasu.

Presidendi külaskäik ja 300 kg kaaluv söögilaud

Peale eelpool nimetatud toodete tehakse ka terrassi- ja õuemööblit. “Kui kellelgi on kodus näiteks üks vana tool, pink või mõni muu mööblitükk, siis teeme selle järgi täpselt samasuguse,” kinnitab Andris.

Aivar räägib, kuidas üks Pärnu mees ei leidnud Pärnumaalt firmat, kes teeks aknad nagu vanasti, kus klaasidele pulgad n-ö vahele pandi. “Tänapäeva mall on see, et tehakse aken, lüüakse pakett sinna sisse, liimitakse pulgad peale, mis kaugelt vaadates petab ära, aga lähedalt vaadates on päris inetu,” selgitab Aivar ja lõpetab jutu sellega, et pärnakale tehti avatäited ikka vastavalt tema erisoovile. Eriliseks tellimuseks nimetab Aivar ka ühe erakliendi soovitud söögilauda, mis kaalus 300 kilo.

Põhiline puit, millest tooted tehakse, on mänd, tamm ja saar. Uksed-aknad tulevad männist, mööbel tammest ja saarest.

Suvel käis Muhu mööblimeistritel Saaremaa-visiidi käigus külas ka president Toomas-Hendrik Ilves, kel oligi eesmärgiks tutvuda väikeettevõtetega ja sellega, kuidas maal inimesed toime tulevad.

Konditsioneer tootmis-ruumis

Edasi teeme tootmisruumis ringkäigu. Esimesed tööpingid, mis osteti, olid formaatsaag, höövel-paksusmasin, tapipuur, frees. Nende kohta ütleb Aivar, et kõik tulevad “tühjade kestadena” – lisaseadmed peab juurde ostma. Vahepeal korjatigi raha ja osteti mööbli tegemise tarvis lintsaag. Käsitsitööriistad kannavad kõik Makita firma nime.

Tootmisruumis on ametis Ain Väli ja Andres Pink. “Me ise teeme ka tööd nagu teised – direktorit mängida ei saa,” kinnitab Aivar.

Kogu tehnika sai liisitud umbes poole miljoni krooni eest. Mis tarvikud maksma läksid, seda pole kokku rehkendatudki. “Üks tera maksab ise juba 4000 krooni,” ütleb Aivar. Kettad ja rihmad veel juurde – kokku tuleb liisingut umbes 750 000 krooni eest.

Kuigi olemas on ka võimsamaid masinaid, ei kurda Aivar tehnika üle, sest neil on nii garantii kui vastavad ka tänapäeva tööohutusnõuetele.

Õnnetusi juhtunud ei ole?

Aivar sülitab kolm korda üle õla – ei ole! Ja lisab, et kui see peaks juhtuma, on süüdi nii tööandja kui ka töötaja ise. “Ega masin sulle ise kallale tule! Õnnetus juhtub siis, kui inimene ise väga hooletuks muutub,” ütleb Aivar.
Konditsioneer tootmisruumis loob mugavad tingimused suvel töötamiseks.

Näidised turu jaoks

Et oma toodangut enam tutvustada, on Muhu Mööbel alustanud näidiste – pingid, toolid, lauad – valmistamisega, et eritellimusena hakata tootma ka terrassimööblit. Kokkulepe on sõlmitud Rehemäe kauplusega Kuressaares, kus näidised välja pannakse.

Aivari arvates polegi Saaremaal rohkem kohti eksponeerimiseks vaja, sest ega saarlaste pealinn siis nii suur ole. “See tähendab, et ma ei hakka tootma lattu, vaid vastavalt tellimusele, kus on juures tähtajad, hinnad ja materjal. Pilt või kataloog pole see, sest inimene tahab toodet oma silmaga näha ja käega katsuda,” teab Aivar.

Kokkulepe on saavutatud näidistootede eksponeerimiseks ka Tallinnas, Pärnus, Tartus. Praegu tegeletakse aktiivselt oma toodete reklaamimisega ka väljaspool Eestit.

“Kui akna-ukseturg tagasi tõmbub, siis peab valmis olema!” on Muhu Mööbli meestel, kes oma toodetele kaheaastase garantii annavad, tulevikuplaanid selged.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 431 korda, sh täna 1)