Edukus… või hoopis julgus? (3)

Edukus... või hoopis julgus?

 

Oma senise elu jooksul olen kohanud mitmeid erinevaid suhtumisi ja hoiakuid elusse ja selle edenemisse. Aja jooksul hakkavad teatud mustrid teatud kontekstides korduma. Mõni aeg tagasi küsis üks inimene minult, et mis on edu valem, ja see küsimus vaevab mind siiani.

Jah, üks kordumakippuv muster meie rahva meeltes ja mõtetes täna on edu. Soov olla edukas on unistus. Kõigile. Igaühele küll omamoodi ja oma väärtuste ja tahtmiste järgi, kuid siiski…

Samas on ju väga raske määratleda, et mis see edukus siis on? Millised me siis olla tahame, kui tahame olla edukad? Kas see tähendab rikkust? Kui jah, siis kas vaimset või materiaalset? Või mõlemat? Kas see tähendab kuulsust? Kas edukus tähendab seda, et meil läheb hästi? Ja mida see omakorda tähendab? Miks me mõne kohta ütleme, et tema on edukas, ja miks me iseendast rääkides väga sageli kurdame, et me ei ole ikka nii edukad, kui tahaksime? Miks on edukusega nii, et iseoma edukust ei raatsi me enda jaoks selgelt lahti defineerida, teiste puhul aga arvame, et teame täpselt, kui edukad nad on – ja no meie arvates on nemad alati edukamad kui meie ise –, mistõttu igal juhul peaks teisi selle edukuse pärast natukene kadestama.

Tavaliselt mitte avalikult. Avalikult öeldakse ikka, et oi, küll sina oled ikka tubli ja oi, küll sa ikka teed ja oled ja… Sisimas aga hammustatakse keelde ja huulde ja mõeldakse, et no on nõmedik, selline peab ennast ei tea kelleks, targutab siin ja seletab, ja nagunii pole ta seda kõike ära teeninud, mis tal on. Tegelikult on selle edukusega minu arvates mitu olulist asja, mida inimene peaks enda jaoks lahti mõtlema.

Hästi on ju alati hästi

Loomulikult oleme me edukad, kui meil läheb hästi. Aga see hästi on igaühe jaoks väga erinev asi. Mõnele on see edukas äritehing, teisele hästitehtud koolitöö, kolmandale suurepärane etteaste lauluvõistlusel, neljandale… viiendale… Seda loetelu võiks ju jätkata lõputult. Igaühe jaoks on see midagi sellist, millega tema, ja ainult tema, väga hästi ja tulemuslikult hakkama saab. Midagi unikaalset selle konkreetse inimese jaoks. Ma arvan, te olete minuga selles osas nõus.

Sellel mündil on aga ka teine külg.

Jah, me kõik tahame olla edukad, kuid mitte alati see meil ei õnnestu. Nendel hetkedel, kui asjad ei lähe nii, nagu me tahaksime ja oma unistustes näeme, muutume me tigedaks. Ei-ei, mitte enda peale tavaliselt. Ikka teiste peale. Tavaliselt on ju kõik teised selles süüdi, et meie ise nii edukad ei ole. Ja teised on süüdi selles, et nemad on sel hetkel näiliselt edukamad. Vähemalt nii meile tavaliselt tundub.

Edukuse paine

Aga nagu ma juba mainisin – tegelikult on kõik väga suhteline. See, mis teistele võib paista eduna, võib sellele nn edukale endale tunduda painena.
Näiteks üldlevinud arvamus, et kui meedia sinust kirjutab, siis oled edukas. Ja kõik tahavad saada kuulsaks ja meediasse ja avalikkusesse. Aga nad ei tea, millise paine see kaasa toob… Ega saagi enne teadma, kui ise pole proovinud, kuidas on elada, kui ajakirjanik või fotograaf su vetsuakna taga passib, et sinust midagigi kõditavat teada saada…

Ning samuti ei kujutata endale ette, et tegelikult nõuab selline sisuline edukus – no näiteks kuulsaks ja väga heaks kunstnikuks saamine või lauljaks või kirjanikuks või ärimeheks v�%

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)