Saaremaa arstid protesteerivad valvete vähendamise vastu (12)

Saaremaa arstid protesteerivad valvete vähendamise vastu

 

Eile tegi Saaremaa arstide selts avaliku pöördumise Eesti vabariigi sotsiaalministrile, regionaalministrile, õiguskantslerile, kõigile saarlastele ja suvesaarlastele.

“Meid, Saaremaa arste, teeb murelikuks EV Sotsiaalministeeriumi 19. 08. 2004 määruse nr 103 “Haigla liikide nõuded” muutmise eelnõu. Nimelt näeb kavandatav muudatus ette, et praeguse nelja valvearsti asemel hakkab alates aprillikuust üldhaiglates valves olema vaid kaks arsti. Juhime tähelepanu asjaolule, et kavas jäetakse arvestamata Saare maakonna ja Kuressaare Haigla regionaalne eripära – saareline asukoht,” seisab pöördumises, milles märgitakse, et lubamatu on jätta rahastamata ja lõhkuda praegune hästitoimiv valvesüsteem ja jätta Saare maakonna elanikud ja nende külalised edaspidi ilma õigeaegsest kvaliteetsest arstiabist.

“Riik peab tagama võrdsed võimalused kõigile oma elanikele, sealhulgas ka kõrgema etapi haiglatest kaugemal elavatele inimestele,” on tohtrid veendunud, et kavatsetav muudatus ei arvesta transpordikulusid, mis kaasnevad patsientide transpordiga Saare maakonnast kõrgema etapi raviasutusse.

“See on tänu püsiühenduse puudumisele aeganõudvam kui mandril ja sageli ilmastikuolude tõttu igasugune ühendus mandriga puudub. Samuti ei arvesta muudatus, et inimeste arv kasvab maakonnas kevadsuvisel perioodil mitmekordseks suvesaarlaste ja turistide arvelt,” põhjendavad arstid oma pöördumises.

Meedikud on kindlad, et kahel arstil ei ole võimalik tagada haiglas viibivate patsientide järelevalvet, sealhulgas intensiivravi osakonna patsientide ravi, ning samal ajal anda erakorralist abi kiirabi toodud ja ise haiglasse pöördunud abivajajatele.

Tohtrite sõnul halvendab selline negatiivne muutus kvalifitseeritud arstiabi kättesaadavust ja soodustab noorte perede lahkumist Saare maakonnast. Kavandatud muudatus ei soodusta ka noorte eriarstide tööleasumist Kuressaare haiglasse.

“Oleme nõus, et ökonoomne majandamine on tervishoius oluline, kuid ka turumajanduse tingimustes ei tohi tervisest saada kaup, haigest inimesest klient ega arstikunstist klienditeenindamine. Ka ministeeriumi ametnikul tuleks säilitada terake tervet talupojamõistust. Saaremaad tuleb käsitleda erijuhtumina ning jätta Kuressaare haiglas jõusse praegune hästitoimiv valvesüsteem. See oleks üks reaalne ja väga vajalik tegu meie riigi paljuräägitud, kuid vähetoimivas regionaalpoliitikas,” seisab arstide seltsi pöördumises.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)