Muhu muuseumirahvas käis Ungaris käsitööseminaril (1)

Muhu muuseumirahvas käis Ungaris käsitööseminaril

 

Jaanuari lõpus Ungaris Somogy’ maakonnas Kaposvàri linnas toimunud muuseumidepõhise rahvusvahelise INTEXTEX projekti käsitöö- ja tootearenduse II seminaril esindasid tänavu oma saart ja riiki Muhu muuseumi töötajad Helen Pihl ja Marie Saarkoppel.

Reisi algul tuli Budapestis järele oodata Rootsi delegatsiooni ning hakkajad Muhu noorikud otsustasid tormituulele vaatamata otsida üles lähima silla linnas ning käia üle Doonau jõe. Heideti pilk Petöfi sillalt Doonaule, mägisele Pesti linnaosale ja Gellerti vabadussambale. Edasi sõideti koos rootslastega mööda Balatoni järve kallast Kaposvári, kus kohtuti Rumeenia delegatsiooniga ja võõrustajate juhi Krisztina Kissiga.

Seminari esimene päev oli sisutihe, meenutasid Muhu muuseumi töötajad, lisades, et püüdsid kõik vajaliku hoolega kirja panna või meelde jätta. Päeva esimeses pooles tutvustasid inimesed maavalitsusest ja muuseumist Somogy’ maakonda, muuseumi ajalugu, rahvatekstiili iseärasusi ning rääkisid muuseumi organiseeritavatest õpitubadest ja kursustest.

Kaposvári linnamuuseumi külastamiseks planeeritud ühest tunnist jäi põhjalikuks tutvumiseks väheks, kahetsesid Helen Pihl ja Marie Saarkoppel. Muhulannade sõnul torkasid siiski silma sealsete töötajate põhjalikkus ja pühendumus ning väga head tingimused hoidlates.

Pärastlõunal tutvustasid rootslannad tootearendusest inspireeritud projekti kohalikule kangastelgedel kudujate grupile. Publikut oli kohale tulnud palju ning rootslaste tootearendusprojekt leidis positiivset vastukaja.

Teine päev Kaposváris oli kõige huvitavam ja sisutihedam, märkisid Pihl ja Saarkoppel. Hommik algas finantsküsimuste lahendamisega, kus projektijuht Ilona Novak tutvustas projekti eelarvet ja kommenteeris tekkinud probleeme. Seejärel tutvustas Somogy’ linnamuuseumi etnograaf maakonna rahvatekstiilipärandit ja muuseumi hoiuruume.

Pealelõunal sõideti aga kevadpäikese särades maale, kus külastati ungari kunstniku Rippl-Rónai majamuuseumi ning vaadati ringi tema suveateljees. Kohtuti ka kohaliku käsitöömeistri, puu- ja luuskulptoriga, kes oli oma köögilauale üles seadnud väikese valiku enda meisterdatud toodetest, millel võis näha ühest vanast muuseumist leitud mustrist inspireeritud motiive.

Külastati Szenna vabaõhumuuseumi, mis Muhu muuseumitöötajate hinnangul sarnanes väga Eesti Vabaõhumuuseumiga Tallinnas, kuna peale kiriku on kõik vanad talu- ja kõrvalhooned sinna kohale toodud. Hooned olid madalad ja pimedad. Muhulannade sõnul olid vanad hooned sarnased meie saartele iseloomulike vanade taluhoonetega, kuid esile torkasid peente nikerdustega roogkatused ja nende teistsugune ehitustehnika. Leidus ka värvilisi triibutatud uksi nagu Muhu saarelgi.

Muuseumis elasid ka lambad ja kanad ning ringi jooksis palju kasse. Taluhoonetest veidi eemal mäenõlvakul seisev vana katoliku kirik aga oli omapärane värvikirevate joonistuste ja maalide poolest.

Kogu seminar oli väga hästi organiseeritud. Muhulannade sõnul oli näha, et see oli ka sealse maavalitsuse töötajatele oluline sündmus ning nii linnapea kui teised ametimehed leidsid aega projekti liikmetega koos lõunat või õhtust süüa. Toidukordadel pakuti just Ungarile iseloomulikke roogasid, olgu mainitud, et väga maitsvaid, rääkisid Pihl ja Saarkoppel.

Järgmine INEXTEX projekti seminar toimub peagi Rumeenias.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)