Arstid leiavad inimestest veidraid asju (4)

Arstid leiavad inimestest veidraid asju

 

Eelmisel aastal eemaldas Kuressaare kõrva-nina-kurguarst väikelaste hingamisteedest mitmesuguseid võõrkehi 11 korral. Kuressaare haigla ravijuht Reet Tuisk kinnitas, et kõik lastega juhtunud õnnetused on lõppenud õnnelikult. “Kahetsusväärne juhtum oli, kui üks väike laps neelas alla helkuri küljes oleva haaknõela, mis oli lahti läinud,” meenutas Tuisk. “Tekkis küsimus, kas helkur ja haaknõel ikka sobivad alati kokku,” osutas ta.

Tuisk tunneb heameelt, et lastega ei ole viimasel ajal olnud selliseid tõsiseid juhtumeid, kus nad oleksid midagi kopsu tõmmanud nii, et oleks tekkinud lämbumisoht.

Paar korda aastas satub haiglasse ka väikelapsi, kes on kätte saanud kodusolevaid tablette ja neid alla neelanud. Ka sel aastal oli juba üks selline juhtum. “Ravimid tuleb hoida lastele kättesaamatutes kohtades ja mitte hetkekski jätta neid kuhugi lauanurgale mõttega, et kohe-kohe panen need ära,” ütles Tuisk, lisades, et oluline on ka see, et olmekemikaale ja muid ohtlikke vedelikke ei hoitaks joogipudelites.

Väikelapsed tuleb pisiesemetest eemal hoida

Haigla ravijuht edastas Kuressaare haigla nina-kõrva-kurguarsti doktor Koidu palve, et vanemad ei tohiks lubada väikelastel mängida pisikeste esemetega, mida on võimalik toppida ninna, kõrva või tõmmata kurku. Loomulikult tuleb ka kõiksugu söövitavaid ja mürgiseid aineid-vedelikke hoida sellises kohas, kust lapsed neid kätte ei saa.

Arstide sõnul tuleb võõrkeha hingetorru tõmmanud või allaneelanud lapsega igal juhul arstlikku kontrolli minna, seda isegi siis, kui köhahood raugevad.

Õnnetusi juhtub ka täiskasvanutega

Tuisu andmetel on olnud halvasti lõppenud juhtumeid, kus inimesed on tõmmanud hingetorru suuri lihatükke. “Möödunud aastal tuli kiirabile kaks väljakutset seoses sellega, et inimesed olid liiga suure lihatüki hingamisteedesse tõmmanud,” ütles ravijuht, kelle sõnul ei saanud kohalekutsututud kiirabi enam midagi teha, kuna inimesed olid juba lämbunud. Ka on tulnud kirurgidel inimeste maost eemaldada kilekotte.

Jaanipäeva aegu juhtub ka seda, et vanemad inimesed, kellel puuduvad hambad või on halvad proteesid, ei mälu suuri šašlõkitükke või grillvorste korralikult läbi ja neelavad need tervelt alla. Suured läbimälumata tükid jäävad aga söögitorusse pidama ja kirurgid on pidanud neid välja opereerima.

“Kui midagi sellist juhtub, tuleks küll kohe haiglasse pöörduda, mitte aga jääda paariks päevaks koju ootama, et äkki läheb tükk edasi makku,” manitseb Tuisk, kelle sõnul võib sellise pooleldi seedinud tüki eemaldamine olla patsiendile palju vaevarikkam, sest tükki saab siis eemaldada ainult osade kaupa.

Milliseid võõrkehi on arstid inimorganismist eemaldanud:

Ninast – herned, kumm, vahtkumm, paber, küüslauk, sibul, nööbid, pärlid, plastmassmänguasjade osad, pajuurvad, kotlett, väike patarei.
Kõrvadest – pärlid, pajuurvad, paber, poolikud tikud, mänguasjade osad, kärbsed, ämblikud, viljaterad.
Kurgust – kalaluud, traadist vispliharu.
Söögitorust – lihatükid, hambaproteesitükid, metallrahad, ploomikivid.
Hingetorust – arbuusiseemned, porganditükid.

Kuressaare haigla kirurgid lisasid loetelule omalt poolt mõned pikantsemad tähelepanekud, öeldes, et ei ole mõtet kõhulahtistuse puhul panna pärasoolde kartulist tehtud troppi või kasutada erektsiooni tõstmiseks kraadiklaasi – mõlemaks otstarbeks on siiski palju tõhusamaid meetodeid ja viimasel puhul on tänapäeval veel eriti palju häid tablette olemas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 449 korda, sh täna 1)