Kuuldused rahvateatri surmast on liialdatud

Läinud neljapäeval tuli Saaremaa rahvateatri seltskond kokku, et tähistada oma 45. sünnipäeva pisut vaiksemal moel, kui harjutud. Meenutati olnud aegu ja mõeldi ka sellele, et kuidas edasi minna, sest teatri juhatuseliikmete ellu on viimastel aastatel nii mõnigi keerdkäik sisse tulnud.

Rahvateater on viimasel paaril aastal olnud tagasihoidlikum kui varem. Juhatuseliikme Lea Kuldsepa sõnul ei ole selles aga midagi katastroofilist. On olnud igasuguseid aegu, ja praegune pole mitte kõige hullem.

“Saaremaa rahvateater on vabatahtlik organisatsioon ja siin ei saa kellelegi jalga kõri peale panna,” kommenteeris ta teatri praegust olukorda ja lisas, et juhatuseliikmed juhatuseliikmeiks, aga rahvateatrisse kuulub pea kolmkümmend inimest ja kui keegi oleks initsiatiivi ikka üles näidanud, siis oleks ka midagi tehtud. Samas on paljud rahvateatri liikmed osa võtnud SA Kuressaare Teater tegemistest. Ainus, mis tõepoolest viibib varjusurmas, on seltskondlik elu. Kõik muu läheb edasi.

Tõnis Kipper lihtsalt on aktiivne lavastaja, sõnas Kuldsepp selle kohta, et SA-s Kuressaare Teater mängivad põhimõtteliselt ju rahvateatri näitlejad.
Saaremaa rahvateatri juht Tiina Luks ütles, et taandab ennast sellelt ametikohalt. Põhjuseks ei ole huvi ega tahtmise puudumine. Ajafaktor on see, mis teeb omad korrektiivid. “Rahvateatrisse saab ja peabki rohkem panustama,” ütles Luks. Ta lisas, et see oleks õiglane rahvateatri liikmete suhtes, kui teatrit juhiks keegi, kes tahab ja saab asju edasi viia.

Küsimusele, et kui Kuressaares on praeguse seisuga kolm teatrit, kas siis ikka publikut jätkub, vastas Tiina Luks: “Publikut jätkub nendele asjadele, mis on hästi tehtud. Selles osas ei ole vahet, palju neid tegijaid on. Kõige selgem ja lihtsam on nähtavasti nii, et on üks kutseline teater ja üks harrastajate ring, aga kas see on omaette eesmärk, ei oska öelda. Niikaua kui inimesed tahavad teatrit teha ja suudavad ennast jagada ning kui on olemas teatritegemiseks vajalik ressurss nagu aeg, raha ja inimesed, siis minu meelest võib ju igaüks teatrit teha.”

Saaremaa rahvateatri elujõulisust näitab juba see, et 45 aastat on suudetud elus püsida ja pakkuda rahvale väärikat meelelahutust.

Kuna rahvateater koosneb entusiastidest, kes tahavad ja suudavad panustada, siis ei peaks morbiidsed toonid heledaid üle lööma.

Seda enam, et eelmisel aastal toodi välja suurepärane lavastus “Abruka aeg”, milles osales 20–30 inimest. “Kõik, kellel soov oli, said selles kaasa lüüa ja ma arvan, et ka see on üks olulisi asju rahvateatri puhul,” sõnas Tiina Luks.

Veebruari lõpus tuleb Saaremaa rahvateatri üldkoosolek, kus valitakse uus juht. Praegu on aeg, kus kõik rahvateatri inimesed võiksid teha lobitööd, ütles Lea Kuldsepp. Seda enam, et uusi ja huvitavaid ideid on õhku juba visatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)