Nädalavahetusel võib Saaremaad tabada tugev tormituul

Nädalavahetusel võib Saaremaad tabada tugev tormituul

 

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) andmeil on lähipäevil oodata tuule tugevnemist iiliti kuni 30 m/s.

EMHI ilmaprognooside osakonna juhataja Merike Merilain ütles, et neljapäevaste andmete kohaselt on tugevaimaid tuulepuhanguid oodata just Sõrve sääres ja Vilsandil.

“Kõigepealt tugevneb lõunatuul 19. jaanuari öösel ja varahommikul 20–25 m/s,” selgitab Merilain ja lisab, et päeval pöördub tuul edelasse. “Suurima tuule saab enda peale Saaremaa läänerannik, kus lubatakse iiliti 27–30 m/s,” rääkis Merilain.

“Ülisuurt veetõusu ehk oodata ei ole, sest praegu on Läänemere veetase alla keskmise,” ütles ilmaprognooside osakonna juhataja ning sõnas, et võrdlust kolme aasta taguse Eestit raputanud tormiga ta ei tooks, sest toona oli veetase tavapärasest kõrgem. “Veemudeli järgi saab alles 48 tundi enne sündmuse algust kindlamaid andmeid, nii et praegu ei julgegi palju ennustada,” täpsustas Merilain.

Jaotusvõrgu Saarte piirkonna dispetšikeskuse juhataja Villord Lauli sõnul ei ole oodata midagi väga erakordset. “Loomulikult on meil valmisolek ja kui kusagil midagi juhtub, näiteks puu langeb liinile või midagi, oleme me valmis välja sõitma,” lubas Laul ja lisas, et mingisuguseid erilisi ettevalmistusi teha ei tule. “Me valmistume aasta läbi ette sellisteks sündmusteks ja oleme pidevalt valmistunud tugevaks tuuleks,” ütles Laul.

Dispetšikeskuse juhataja soovitas siiski igaks juhuks varuda küünlaid ja patareisid juhuks, kui vool kaob.

AS-i Kuressaare Sanatoorium juhatuse esimehe Toivo Asti sõnul on hotellide Meri ja Rüütli meeskond ette valmistunud, kui tõesti peaks midagi juhtuma. “Erilist ettevalmistust ei saagi olla, loodus teeb paratamatult oma töö,” sõnas Ast, kuid lisas, et meeskond on koolitatud ja pumbad on olemas juhuks, kui vesi peaks tungima keldrisse.

“Kindel on see, et esimesele korrusele vesi ei jõua, rääkimata mõnest hotellitoast,” lausus Ast. Ta selgitas, et hotellid on juba ehitatud nii, et vesi korrustele ligi ei pääseks. Ast kinnitas, et tundmatu olukord ei ole ning huupi tegutsema ei hakata.

Nasva elanik Andres Kalamees, kellel on kolme aasta tagune suur jaanuaritorm siiani hästi meeles, loodab, et seekord asi nii hulluks ei lähe. “2005. aasta torm ujutas terve maja üle ja ma olin sunnitud ööseks linna minema,” rääkis Kalamees ning lisas, et maja pole siiani täielikult taastatud.

“Pärast õnnetust tegime maja täiesti ümber, saime natukene kompensatsiooni ka tormikahjustuste eest, aga suuremalt jaolt siiski oma rahadel,” sõnas Kalamees. Ka Andrese poeg Indrek, kes on vanemtüürimees Tallinki reisilaeval Romantika, olevat kinnitanud, et kolme aasta tagune sel korral ei kordu.

Saaremaa Laevakompanii liinidirektori Aidar Lees-Leesmaa sõnul ei ole veel teada, kuidas tuul parvlaevaliiklust mõjutab. “Lõpliku otsuse, kas laev jätkab sõitu või mitte, võtab siiski vastu kapten,” ütles Lees-Leesmaa ning täpsustas, et kui tuul on pidevalt üle 20 m/s, jäävad kõik praamid suure tõenäosusega sadamasse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)