Aasta 2008: Venemaad juhib tandem Medvedev–Putin

Aasta 2008: Venemaad juhib tandem Medvedev–Putin

 

Nad saabusid koos ja liikusid mööda saali keskel asuvat läbipääsu tribüüni suunas. Sellega näitasid nad valitseva erakonna Ühtne Venemaa parteifoorumi kolmele tuhandele delegaadile, kes olid kogunenud äsjalõppenud aasta jõulukuu 17. päeval, et 2008. aastast alates kavatsevad nad töötada tandemina: Dmitri Medvedev presidendina, kuid Vladimir Putin – peaministrina.

Mees, keda võib usaldada

Pidulikus ja pompoosses õhkkonnas, mis nii väga meenutas ajalukku kadunud NLKP kongresse, teatas Venemaa praegune president Putin, et ta on nõus asuma peaministri ametikohale, kuid seda vaid juhul, kui tema järeltulija Dmitri Medvedev, kellest on saanud Ühtse Venemaa kandidaat, valitakse 2008. aasta 2. märtsil presidendiks.

“Kui Venemaa kodanikud osutavad usaldust Dmitri Medvedevile ja valivad ta Venemaa uueks presidendiks, siis olen ka mina valmis meie ühist tööd jätkama. Sel juhul ma jätkaksin Vene Föderatsiooni valitsusjuhi ametikohal, ilma et tehtaks muudatusi presidendi ja valitsusjuhi võimupädevustes,” teatas Putin tormiliste kiiduavalduste ja aplodismentide saatel.

Kiites igati oma järeltulija isikuomadusi, jätkas Kremli praegune peremees: “Dmitri Medvedev on erakordselt aus ja väga korralik inimene… Sellise inimese kätesse pole piinlik usaldada meie riigi olulisimad juhtohjad.”

Lubas 99,9% häältest

Vastukõnega esines Dmitri Medvedev. Ta lausus: “Koos uue valitsusega oleme me võimelised lahendama kõige raskemaid ja mastaapsemaid ülesandeid.” Seejärel toimusid valimised, et kinnitada Medvedev Ühtse Venemaa presidendikandidaadiks.

Hääleõigust omas 479 delegaati – neist 478 hääletas Putini soosiku poolt, vaid üks delegaat söandas vastu hääletada. Pole kahtlust, et lahkuva presidendi õnnistust ja riigi suurima erakonna poliitilist ning rahalist toetus omav, praegu asepeaministri kohuseid täitev mees märtsikuu alguses Venemaa presidendiks ka valitakse. Ainuüksi Tšetšeenia kõikvõimas valitseja Ramzan Kadõrov lubas talle valimistel 99,9% häältest.

Väidetavalt liberaali kuulsusega

42-aastast Dmitri Medvedevit, kes praegu juhib veel ka energiagigandi Gazprom direktorite nõukogu, peetakse “Putini korporatsiooni” kõige liberaalsemaks esindajaks. Kuid just sellest mehest, kes on olnud Putini nõunik juriidilistes küsimustes ning kellele vene ajakirjandus on omistanud “suurvesiiri” tiitli, saab alanud aastal suure tõenäosusega Vene riigi kõige kõrgem ametnik.

Vastavalt kehtivale põhiseadusele läheb tema valdusesse nn tuumaportfell, temast saab sõjaväe ülemjuhataja, tal on õigus ametisse määrata kõrgemaid sõjaväelasi ning salateenistuste juhte, laiali saata parlament ja isegi vallandada peaminister.

Ustav oma peremehele

Samas on ajakirjandus aga väitnud, et eelkõige on Dmitri Medvedev erakordselt ustav oma “patroonile” Vladimir Putinile. Ja Putin teab, et ta võib noore ja andeka juristi lojaalsusele loota, sest 1990. aastate lõpus aitas just Medvedev praegusel Kremli peremehel ümber lükata rühma Peterburi linnavolikogu liikmete süüdistused korruptsioonis.

Nimelt esitas rühm linnavolikogu saadikuid eesotsas Marina Saljega veidi enam kui kümme aastat tagasi ettekande, milles pikalt-laialt räägiti võimu kuritarvitamisest Peterburi linnavalitsuse välismajanduskomitees, mille üheks juhtivaks tegelaseks oli tookord Vladimir Putin. Siis ei leidnud see ettekanne eriti suurt vastukaja ja tõstatatud probleemid lihtsalt summutati.

Täna Marina Salje enam poliitikaga ei tegele ja ajakirjandusele kommentaaride andmisest keeldus ta arusaadavatel põhjustel kategooriliselt.

Ühine karjäär

Avalikkusele said Vladimir Putin ja Dmitri Medvedev tuntuks, kui nad olid endise keiserliku Venemaa pealinna meeri Anatoli Sobtšaki nõuandjad. Sobtšaki kolmandal nõunikul Juri Šutovil on aga elus vähem vedanud – täna pidavat see mees oma aega vanglas veetma.

Saanud Putini nõunikuks juriidilistes küsimustes, oli Medvedev samavõrd asendamatu, kuivõrd ta oli avalikkusele nähtamatu. Austades igati hierarhiat, pöördus Medvedev temast 13 aastat vanema “peremehe” poole alati teietades.

Hierarhia vist säilib

Nende suhtes meenutavad väga “vanema ja noorema venna” suhteid. Kuid siiski jäävad mõned küsimused. Kuidas ikkagi hakkavad need kaks meest võimu jagama? Kuna Medvedevil on näiteks välispoliitikas väike kogemus ja nn inimesed mundris toetavad teda (vähemalt esialgu) veel vähe, siis on selge, et presidendina sõltub ta Putinist, umbes nii nagu Prantsuse kuningas Louis XIII (valitses 1610–1643) sõltus oma kõikvõimsast kardinalist Richelieu’st (eluaastad 1585–1642).

Hiljuti ütles ühes telesaates väga tabavalt vene satiirik Viktor Šenderovitš: “Meid kavatsetakse ka eeloleval aastal valitseda nagu sel aastal – korporatiivselt, halastamatult ja kulisside tagant. Võimu säilitamine lahendati igati asiaatlikult – läbi läikiva matrjoška, mille sees on endiselt Putin; kuid sealjuures jälgiti hoolikalt, et formaalselt peetaks kinni poliitilise kultuuri euroopalikest tavadest. See viimane moment kogu mängu juures ongi Läänele andnud võimaluse silma kinni pigistada.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)