Mitte ainult äriline mõtlemine (1)

Mitte ainult äriline mõtlemine

 

Kunagi sügaval nõukogude ajal ütles kirjanik Raimond Kaugver ühel kohtumisel oma lugejatega: “Inimene ei ela mitte ainult leivast, kuid… siiski ainult leivast.”

See oli vastus küsimusele, kui palju on ta pidanud oma raamatute kirjutamise juures arvestama “kõrgemalt poolt” tulnud ette- ja ümberkirjutustega.

Kuigi kaunite kunstide liivakastist, passiks see ütlemine ka ühiskonna elujõu mõõtmiseks, mille margapuuks on majandus. Ehk teisisõnu – võime oma ulmades liuelda kui tahes kõrgele, kuid reaalsuse külgetõmbejõud ehmatab meid maa peale üsna ruttu tagasi.

Sest paraku on nii seatud, et poeesia ja paletita jääb hing sisse, nadijalgadel majanduse korral aga mitte.

“Äriline mõtlemine”

Just sellist pealkirja kannab 2005. aastal kirjastuse Väike Vanker üllitatud raamat, mille ingliskeelset originaali tiitlit siinkohal tooma ei hakka lootuses, et autorid Dave Marcum, Steve Smith, Mahan Khalsa mind seepärast kohtusse ei kaeba. Ilmselt on need nimed maarjamaalasele, rääkimata siis veel saarlasest või hiidlasest, peaaegu tundmatud. Kui tegu pole just erilise majandusfriigiga. Ei teadnud siinkirjutajagi neist mitte midagi.

Tsiteeriksin raamatu eessõna kirjutajat Stephen R. Covey’d:
Keskajal peeti läänemaailmas üheks parimaks haigete ravimise mooduseks aadrilaskmist. Kuna arstid uskusid, et tõbi peidab end “halvas veres”, pumpasid nad inimestest süstemaatiliselt verd välja, et neid haigustest vabastada.

Kui patsiendi seisund ei paranenud, ütles aadrilaskmise loogika lihtsalt, et tuleb veel lasta – sedapuhku tuleb seda lihtsalt paremini teha… Mis oleks, kui üritaksime nüüd rakendada tänapäeva kõige kuumemeaid ja võimsamaid juhtimisideid selleks, et muuta aadrilaskmine efektiivsemaks?…Või kuidas oleks, kui korraldaks aadrilaskmisega tegelevatele arstidele ja nende abilistele meeskonnatöö seminare?

Õnneks viis empiirilise teaduse areng haigusetekitaja teooria loomiseni.
Ungarlane Ignaz Semmelweis ja prantslane Louis Pasteur töötasid välja suurepärase, lihtsa ja mõistliku seletuse sellele, mis infektsiooni põhjustab, ning mooduse, kuidas seda vältida.

Esimest korda said arstid aru, miks naised eelistasid, et sünnituse võtaksid vastu ämmaemandad – sest ämmaemand lihtsalt pesi oma käsi! Lõpuks mõistsid arstid, miks suri rohkem sõdureid tagalas haiglas kui lahingus kuuli läbi. Nende mõtlemine muutus uue revolutsioonilise paradigma omaksvõtmise tagajärjel. Aadrilaskimine oli lõplikult möödas ning vana paradigma asemele oli asunud uus, elupäästev paradigma.

(Paradigma on püsiv ja üldtunnustatud mõistete, seaduste ja meetodite süsteem, millel rajaneb uurimine ja õpetamine. ÕS 2006 – J. K.).

Maailmanägemise viisi muutmine

Rahvusvaheliselt tunnustatud autoriteet juhtimisteaduse vallas Stephen R. Covey ütleb, et kõik suured muudatused ajaloos on tulenenud peaasjalikult paradigma vahetusest – selle viisi muutumisest, kuidas inimesed asju näevad. Enda kohta ütleb ta, et on aastatega õppinud, et kui tahad teha väikesi, järkjärgulisi muutusi või hüppelist arengut, tuleb keskenduda paradigmale.

“Mõelgem tänastele väljakutsetele. Maailm muutub kujuteldamatu kiirusega. Valitseb ettearvamatus. Tõenäoliselt on paljud uued ideed ja tooted juba käikulaskmise ajaks aegunud või aeguvad peaaegu kohe… Terved majandusharud on minema pühitud või on neid põhjalikult ümber korraldatud, et need ajale jalgu ei jääks…

Kliendid on püsimatud ja lojaalsust kaubamärgile on raske säilitada. Ettevõtte juhtimine toimub olukorras, kus seistakse kriisi lävel ja töötajad nõuavad rohkem võimalusi enesejuhtimiseks (iseotsustamiseks – J. K.).”

Stephen R. Covey pakub välja vaid kolm kindlat asja, millele selles uues maailmas toetuda saab: muutused, põhimõtted ja valikuvõimalus.

Kaheksa edu reeglit

“Ärilise mõtlemise” sissejuhatuses on autorid kirja pannud kaheksa reeglit, mis peaksid edu tooma. Need on:

1. Jäta ego mängust välja.
2. Tekita uudishimu.
3. Pane lahendus kõrvale.
4. Hangi tõendeid.
5. Arvuta välja mõju.
6. Uuri järellainetuse efekti.
7. Võta kollase tule peale
tempo maha.
8. Leia põhjus.

Pakkudes välja need kaheksa reeglit, ütlevad autorid, et teid pommitatakse pidevalt nõudmistega teha kõike õigesti, ja lisavad: “See on juba teie asi, kuidas võtta vastu õigeid otsuseid, rahastada õigeid projekte, leida õige strateegia või palgata õige inimene… Äriline mõtlemine annab teile abivahendid, et muuta seda, millest te mõtlete ning kuidas te lõppkokkuvõttes otsustate, mida te peate tegema, ning välistada hälbimise eksirännakute teemal, mida te võiksite teha.”

Mis selle loo mõte on?

Mõte ehk polegi nii “äriline” ja siinkirjutaja ei ole isegi mitte esimese kursuse majandustudeng. Aga et Saaremaal on hulk erinevaid ettevõtteid, siis on soov lehe veergudel nendega lähemalt tuttavaks saada. Küsida, kuidas nad on hakkama saanud, kui palju ellu jäämiseks võidelda on tulnud. Ja kõike seda ainult positiivses võtmes.

Mis puutub eelpool tsiteeritud raamatusse, siis selle 256 leheküljel on õpetlikku hämmastavalt palju. Sellest ehk ka edaspidi.
Sest ainuüksi leivast me elame…

Kohtumiseni!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 55 korda, sh täna 1)