Gilleke Kopamees: Angla tuulikumägi ei sobi ooperipäevade korraldamiseks (27)

Gilleke Kopamees: Angla tuulikumägi ei sobi ooperipäevade korraldamiseks

 

Angla tuulikute rendikonkursi võitja tegevuskavaga tutvunud Gilleke Kopamees peab sobimatuks uue rentniku plaani hakata tuulikumäel korraldama ooperipäevi.

“Ooperipäevadele kohta otsides on Saaremaal valida 141 kunagise mõisa aseme või pargi vahel,” ütles Gilleke Kopamees. “On küllalt põhjuseid, miks Karja muinaskihelkonna nime Saaremaa ligi 5000 aasta pikkuse karjakasvatuse ja põlluharimise järjepidevuse seisukohalt vääristada,” lausus Kopamees, kelle sõnul asuvad Angla tuulikud endise Karja kihelkonna piires, mille nimi kuulub nelja Eesti vanima tõestatud kohanime hulka.

Kopamehe hinnangul sobib Angla tuulikumäele stiililiselt kõige paremini põliste koduloomade ja vanade sortide ekspositsioon ja nende saaduste töötlemine ning karjakasvatuse ja põlluharimise ajalugu kajastav näitus.

Lisaks soovib Angla tuulikute uueks rentnikuks valitud ettevõtja Angela Alliksoon näiteks korda teha Hollandi tuuliku sisu ja ehitada ühe töötava tuuliku, korraldada tähtpäevade tähistamiseks vähemalt 12 üritust aastas, avada toitlustuskoht, luua võimalused suveniiride müügiks, imiteerida talurahva töid ja tegemisi jpm.

Rendikonkursil kaotajaks jäänud MTÜ-d Angla Tuulikumägi ideede kultuurilist sobivust nõustanud Gilleke Kopamees kinnitab, et samamoodi oleks ta konkursi võitja poolt kavandatu vastu protestinud ka kõrvaltvaatajana.

“Kui meie soovisime luua tuulikute kõrvale tõelise meistrite mäe meistrikodadega, kus ehtesepad kuulsat Karja sõlge sepistama õpetavad, lambapügamisest kangakudumiseni villatöid tehakse ja Leisi kandi vinged pillimeistrid arhailisi pille valmistama õpetavad, siis teise poole fantaasia järgmiseks 25 aastaks ei küündi laiemalt mõtlema, kui “imiteerida talurahva töid ja tegemisi…,” rääkis Kopamees.

Enne jõulupühi saatis Gilleke Kopamees kultuurimister Laine Jänesele kirja, milles tundis huvi võimaluse kohta alustada diskussiooni selle üle, et Angla tuulikute kui üleriigilise tähtsusega muinsuskaitse objekti rendikonkursi komisjoni oleks pidanud kuuluma ka muinsuskaitse ja kultuurivaldkonna spetsialistid.

“On üllatav, et rahvale nii tähtsa objekti kasutusvaldusesse andmise üle ei otsustanud isegi mitte vallavolikogu, vaid viis muinsuskaitse teemal ebekompetentset ametnikku,” lausus Kopamees, kelle sõnul ei avalikustanud konkursi võitja mitme päeva jooksul oma tegevusplaani ning vallavalitsus suhtus tegevuskava avalikustamisse tõrjuvalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 187 korda, sh täna 1)