Aastajagu saarte kultuuri

Aasta 2007. Algus, keskpaik või lõpp. Kuidas kellelegi. Aga tegemised ja toimetamised ei lõpe ei selle ega järgmise aastaga. Siia on kokku kogutud valdade ja linna kultuurijuhtide mõtteid lõppevast ja tulevasest aastast. Sissejuhatuseks Valjala kultuurijuhi soov järgmiseks aastaks.

Võtke aega, et unistada, armastada, naerda ja nutta, olla sõbralik. Võtke aega oma perele ja ka nendele, kes vajavad abi. Võtke aega enda ümber rohkem ringi vaadata, ja hoidke oma sõpru. Siis tuleb kõik muu ka.
(Anne Auväärt)

Pärsama, Aina Tomson: Kas saab olla suuremat rõõmu, kui su silme all tehakse maja remonti, ja iga nädalaga sa näed, kui ilusaks see muutub. Järgmisel aastaks soovin, et maja saaks lõpuks valmis ja kõik vallarahvas leiaks ukse üles ja külastataks rohkem seda maja, ja headust ja teineteise mõistmist ja palju naeratust enda ümber.

Pihtla, Annely Õisnurm: Sellest aastast jäi kultuurimaja 40. aastapäev meelde ja see, et avati Pihtla raamatukogu uutes ruumides. 2006. aastal loodud Pihtla naiskooril oli tegus aasta, üritame minna 2009. aasta laulupeole. 30 viimase aasta jooksul ei ole Pihtla vallast ühtegi täiskasvanute taidluskollektiivi laulupeol käinud. 2008. aastal tahame põhirõhu panna erinevate ringide töölerakendamisele. Sooviks kõikidele tegusat uut aastat ja leidke tee Sandlasse, kes seda veel teinud ei ole.

Mustjala, Reine Vinter: Minule oli see esimene aasta rahvamaja juhatajana. Üritused olid ette organiseeritud. Ühtviisi armsad olid nad kõik. Järgmisest aastast ootan ja loodan, et kõik järgmiseks aastaks planeeritud üritused läheks hästi ja rahvarohkelt. Juulikuus on rahvakunsti õhtu, 150 aastat täitub Mustjala segakoori asutamisest. Üks suur juubel on veel, rahvamaja tähistab oma 70. sünnipäeva.

Kuressaare, Lindia Lallo: Mina arvan, et möödunud aastat võib lugeda igati kordaläinuks. Loomulikult oleks siinkohal heameel tänada kõiki tublisid tegijaid. Mis oli oluline sel aastal, mida me kõik võiksime esile tõsta: koolinoorte laulu- ja tantsupidu, kus meie maakonna noored ilusti osalesid, ja veel tahaks ära märkida Saare maakonna keskraamatukogu, mis tähistas oma 100. juubeliaastat. Järgmise aasta oluline märksõna on kindlasti Eesti vabariigi 90. juubeliaasta. Jääme seda siis huviga ootama.

Taritu, Aili Salong: Eraldi räägiks investeeringutest. Selle poole pealt oli meil tähtis ja tore, et Taritu rahvamaja sai endale uue elektrijuhtmestiku. Ja teine hea asi oli see, et kõik saavad nüüd Taritu koolimajja söita mööda mustkattega teed.

Sisulise poole pealt oli meil juubelite aasta. Segakoor ja näitering tähistasid oma 95. juubelit, meie maja sai 80-aastaseks ja oli ka hulk väiksemaid juubeleid, ja kõik nad said väärikalt ära tähistatud ka. Ma loodan, et jätkavad tööd kõik meie kollektiivid ja et koostöös Taritu arenguseltsiga liigub edasi ka Taritu vabaõhulavaprojekt.

Lümanda, Ulvi Põld: Aasta 2007 on mulle hinge jäänud vabariikliku koolinoorte peoga. 10. koolinoorte laulu- ja tantsupidu Ilmapuu lävel. Uhke tunne on öelda, et meie maakonnast olime kõige väiksem vald, kes oma tantsurühmaga väljas käis.

Aasta 2008 on suur sünnipäeva-aasta meie vabariigile ja seoses sellega on meil ka omad pidustused, ja on tore mõelda, et sinna sünnipäeva-aasta sisse lähevad meie Lümanda kandi kaks tähtsündmust.

Märtsi lõpus tähistab meie naiskvartett 20. tegevusaastat ja kindlasti selleks ajaks tahame meie kohaliku helilooja heliloomingu kaante vahele saada, Ülle Reinsoo lauliku välja anda. Ja teine sündmus on aprillis, mil on Lümanda koorilaulu 100. aastapäev.

Kaarma, Rein Orn: 2007. aasta jääb meelde sellega, et terve üldkultuuri ja ürituste korraldamise eelarve lõime lõhki, ja kohe tublisti, selle üle on mul väga hea meel. Ja kui üritustest meenutada, siis kõige tähtsam etapp oli see, et me uuendasime oma sõprussidemeid sõprusvalla Väike-Maarjaga.

Kui ära märkida tulevase aasta sündmustest, siis neist kolm saab välja tuua. 23. veebruaril tähistab Kaarma vald vabariigi sünnipäeva eriti pidulikult Kuressaare Linnateatris väga suure üritusega. Teine suurem sündmus on 13. juunil, toimub Kaarma meestelaulupäev, arvult juba teine. Ja veel kindlasti taasiseseisvumise aastapäeva traditsiooniline öölaulupidu.

Valjala, Anne Auväärt: Möödunud aasta kõige suurem sündmus oli see, et meie rahvamaja sai korda nii seest kui väljast ja tulemus oli väga-väga suurepärane.

Tuleva aasta üritusest: traditsiooniline üritus pikki aastaid on olnud Jööri folk ja uue üritusena tahame sisse viia Valjala valla päevad suvel ja sinna koondada toredad üritused kokku.

Salme, Maire Sillavee: 2007. a oli kõige tähtsam ikkagi see suur laulu- ja tantsupidu. Salme vallast pääsesid sinna põhikooli koorid ja kultuurimaja juures tegutsev tüdrukute tantsurühm. Järgmisel aastal tahame renoveerida rannaparki, laululava parandada ja selle juurde abihoonet muretseda, kuhu saaks suvisel ajal teha vabaõhukohviku.

2008. aastal ilmselt tiksub Salme valla aeg selle järgi, et Sõrvemaa laulupühast möödub 145. aastat ja 8. juunil on päev, kui me tähistame seda tähtsat daatumit laulupeo ja mälestuskivi avamisega. Tuleb välja Andrus Kivirähki “Kalevipoeg”. Noortele on planeeritud meediaring/meediaklubi, et nad õpiksid seal filme tegema.

Orissaare, Anu Viljaste: Sel suvel väga uus ja huvitav asi oli Minieuropeade Orissaares. Üle Eesti oli 250 noort koos. Plaanis on jätkata ringide tööd, väga tahaks, et meie näitering saaks veebruaris maha oma esietendusega. On mõtteid selles suunas, et Maasilinnas välja tuua suveetendus.

Piiri, Anneli Tamm: Muhu saarel igas servas tegutseb keegi, ikka kultuuri nimel ja enda lõbuks. Tublid on aasta jooksul olnud kõik. Eriliselt erguks on läinud Muhu muuseum, kes igal võimalusel kõiges kaasa lööb ja ise palju huvitavat korda saadab.

Pöide, Helen Pihl: Mööduv aasta Tornimäe rahvamajas kujunes huvitavaks. Olemasolevatele traditsioonidele lisaks hakkasime korraldama noortele suunatud üritusi, et taastada järjepidevus.

Üheskoos sai käidud Hiiumaal nukuteatrite festivalil, fotoretkel “Sügisemuinasjutt”; korraldatud Õuduste öö ja noortebändidele suunatud üritus “Las noorus möllab”. Harrastusringide read on täienenud ja jätkavad tööd ja me tahame esinema kutsuda erinevaid harrastusteatreid.

Kärla, Virge Varilepp: Esimese mõttena tuli pähe Kärla noorterühm. 18 noort ja tegusat inimest käis tutvustamas Kärla valda kogu Eestile. Ja rõõmustan ka teiste isetegijate üle, kuna ruumilised tingimused Kärlal isetegevuse arendamiseks ei ole just kõige sobilikumad.

Ma olen optimist ja loodan, et järgmisel aastal saab selgeks ka vallajuhtide seisukoht kultuurimaja ruumide kohta.

Laimjala, Mae Nõu: Hea meel, et üle pika aja toimus meie majas lausa kolm näitust korraga. Oli rahanäitus, käsitöönäitus ja eksponeeriti jahitrofeesid. Oluline aasta oli ta ka meie vanale majale.

Nimelt seetõttu, et saime oma saalile korraliku remondiga uue väljanägemise. Uuelt aastalt ootangi seda, et meie 75-aastaseks saav maja oleks oma juubelisünnipäevaks ilusasti ära remonditud.

Kihelkonna, Sirje Salong: Meeldejäävatest sündmustest kõigepealt jaanipäev, mille me ise organiseerisime, ja kus meie tantsurühm Rukkilill esines. Endla Tegova 85. juubeli puhul tegi raamatukogujuhataja Maret Kaju ettekande tema eluloost ja loeti ette katkendeid kirjaniku loomingust. 2008. aastast ootan eelkõige vana rahvamaja renoveerimist, see oleks valla kultuurielus tähtsündmus.

Ruhnu, Siiri Paulus-Jõe: Meie kõige suurem üritus oli jaanipäeva korraldamine. Kohal olid “Tuulelõõtsutajad”, Kanal2 käis filmimas. Teine suurem üritus tuleb nüüd, korraldame sellise ilutulestiku, mida varem pole siin saarel olnud. 2008. aastast ootan eelkõige, et kõik projektid saaksid rahastatud. Üritustest vast suvekontsert, mille tahame korraldada. “Kihnu poisid” tahaksime esinema kutsuda.

Maakonna kultuurijuhtide mõtted pani kirja Ene Kallas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)