Suvekuumad jõulupühad teisel pool maakera

Suvekuumad jõulupühad teisel pool maakera

 

Jõulumeeleolu on olemas, kuid vaikne… Kuskil kauges mälus on olemas teadmine, et jõulud lähenevad, kuid sellist suurt tunnet nagu kodusaarel, siin kahjuks hinge ei saa.

Siin ei ole meil lund, mis minu jaoks on üks tähtsamaid asju jõulude ja uue aasta pühitsemiseks. Jõulutunne algab minu jaoks külma ja lumega.

Mäletan, et jõululaupäeval tõime kuuse tuppa ja ehtisime selle koos, küpsetasime ja vaaritasime terve päeva. Õhtul käisime saunas, avasime kingitused, sõime ja pidutsesime magamaminekuni. Siin maal ei ole lund ning ka köögist hoian kaugele – sellise palavusega, nagu siin hetkel, ei ole tahtmist päev läbi köögis olla, pigem läheks suplema.

Millised on Tšiili jõulud? Jõuluvana toob lastele kinke, olles jälginud terve eelneva aasta, kas nad on head või halvad lapsed olnud. Siingi saadavad lapsed jõuluvanale kingikirja. Kingitustel on väga tähtis osa, neid ostetakse tonnide kaupa. Tehakse suuri müüke enne jõule, öömüüke jne.

Lastele ostetakse põhiliselt mänguasju, täiskasvanutele kodutarbeid: külmkappe, pesumasinaid, televiisoreid jne. Kingitakse perekonnaliikmetele, sõprade vahel kinke eriti ei vahetata. Töökohtades on kombeks teha nn salasõbra kingivahetust – volditakse paberid nimedega kokku ja loositakse salasõber. Näiteks minu töö juures teeme enne pühi väikese kokteili lõunatunni ajal ning vahetame kingitusi.

Jõululaual on tšiillastel üks väga mõnus jõulujook Cola de Mono (eesti keeles siis “Ahvisaba”) ning jõulusai. Lisaks grillitakse vabas õhus. Tšiillastel on kombeks süüa kella üheteist paiku hilisõhtul ning kingipakid tehakse lahti alles keskööl. Jõulupuu pannakse üles juba novembrikuu lõpus ning kõik ostukeskused ja kesklinn on jõuluehtes detsembri esimestest päevadest alates. 

Samuti on siin kombeks aidata vaeseid. Näiteks minnakse postkontorisse, kuhu lapsed saadavad jõuluvanale kirju. Igaüks, kes tahab ja kellel on raha, võib teha ühe kingi või rohkemgi neile lastele, kelle vanemad ei saa neile kinke teha. See on minu meelest väga südamlik komme, mis teeb rõõmu nii lapsele kui ka kingitegijale.

Proovin hoida kodumaa kultuuri ka meie peres. Teen jõululauale mitut erinevat sööki, kindlasti ei tohi puududa meie kartulisalat. Kaunistan laua, peseme endilt maha eelmise aasta mustuse, paneme ilusad peoriided selga, õhtul jätame kõik jõulutoidud lauale, et toit ei puuduks ka järgmisel aastal. Kingitused avame pärast õhtusööki. Oleme oma perega ning naudime kõike ilusat, mida elu on meile toonud.

Tiina Mölder
saarlane Tšiilis

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 12 korda, sh täna 1)