Mereinstituut tahab Kõigustesse rahvusvahelist merejaama

TÜ Eesti mereinstituut plaanib Laimjala vallas asuvast Kõiguste välibaasist kujundada rahvusvahelise merejaama.

“Idee on teha Kõigustele üks korralik rahvusvaheline merejaam, kus oleksid korralikud olmetingimused ja kaasaegsed laborid,” ütles TÜ Eesti mereinstituudi direktor Toomas Saat.

Baasi muutmine rahvusvaheliseks on vajalik eelkõige selle paremaks majandamiseks. Teiste riikide teadlaste kaasamine annab Kõiguste katsebaasile suurema kasutuse. Praegu on teadustöötajad aasta jooksul pidevalt paigal vaid paar kuud. “Tegelikult on see alakasutus ja katsebaas ei tasu ennast ära, me maksame sellele liiga palju peale,” nentis Toomas Saat.

Mereinstituudi direktori sõnul võiksid Kõiguste merejaama võimalusi hakata kasutama kõigi Läänemere ääres asuvate riikide ja riimveeliste ökosüsteemidega tegelevate asutuste teadlased.

Ühelt poolt saab välismaa teadlasi meelitada heade töötingimustega, teisalt võib neid Saaremaale tuua võimalus viia läbi ühisprojekte rahvusvaheliselt tuntud Eesti merebioloogide rühmaga.

Toomas Saat rääkis, et talumajal baseeruvas välibaasis saab praegu korraga peatuda paarkümmend inimest. Samas on olemasolevad töö- ja olmetingimused kesisevõitu. Näiteks puuduvad baasis laboriruumid ning ka korralikud pesemistingimused. “Praegune taluhoone on sinna toodud ja ilmselt on odavam ehitada uus, kui püüda sellest midagi teha,” lausus Saat.
Toomas Saat märkis, et baasi renoveerimine on lähiaastate küsimus. Praegu on Kõiguste merebaas instituudi ehitusinvesteeringute pingereas kolmandal kohal, peatselt algavate mereinstituudi peamaja remonditööde ja Pärnu osakonna hoone remondi järel.

Mereinstituudi Kõiguste välibaasi kasutavad merebioloogid ja kalauurijad Kõiguste lahes mereuuringute läbiviimiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)