Jõulueelne laenuhullus on tabanud ka saarlasi

Majandusteadlaste hoiatustest hoolimata suureneb Eestis jõulude eel nii väikelaenude kui ka krediitkaartide populaarsus umbes viiendiku võrra. Ka saarlased võtavad oma aastalõpu kulutusteks detsembris rohkem tarbimislaenu kui muidu.

Enamik Saaremaa pangakontorite esindustest kinnitasid, et nende andmetel suurenevad jõulude eel laenukoormused kogu Eestis ja ka Saaremaal.

Hansapanga klienditoe konsultant Juhan Peet tõdes, et statistiliselt kasvab Saaremaal aasta lõpus tõepoolest nii tarbimislaenude kui ka krediitkaardi maksete kasutamine, seda seoses inimeste pühadeaegsete kulutuste suurenemisega. Seda, kas laenuvõtmine on Saaremaal tänavu suurem kui eelnevatel aastatel, ei osanud Peet veel öelda.

Krediidipanga Kuressaare filiaali juhataja Merit Trei märkis, et detsembris on ka nende kontoris laenuvõtjate arv märgatavalt kasvanud, eriti populaarne on just tarbimislaen ehk tagatiseta väikelaen.

Samas SEB Ühispanga Kuressaare kontori laenunõustaja Liia Vipi sõnul ei erine neil detsember laenuvõtmiste poolest teistest kuudest ning tema hinnangul on aasta lõpp täpselt samasugune kui terve aasta.

Sampo Panga kommunikatsioonijuht Anneli Rõuk ütles Oma Saarele, et neil ei ole võimalik piirkonniti taolist infot analüüsida ja seetõttu ei saa nad ka öelda, kas nende saarlastest kliendid võtavad pühade eel rohkem laenu kui muidu.

Eraisikute finantseerimise osakonna juhataja Aire Mäe sõnul näitavad Sampo Panga kogemus ja statistika, et aastalõpus ei suurene niivõrd väljastatavate kaartide või laenude arv, pigem suureneb mõnevõrra juba väljastatud limiitide kasutamine. “Võrreldes eelmiste kuudega on klientidele väljastatud arvelduskrediidi ja Freestyle limiidi kasutuses olev osa suurenenud kuni 0,3%,” tõi Mäe Eestit puudutava näite.

AS-i Saare Finantsi Lihtne Laen laenudirektor Arvo Kontkar ütles: “Ma ei oska kõikide saarlaste nimel rääkida, aga inimesed, kellega kokku puutunud olen, on oma laenuotsused teinud läbimõeldult.”

Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja Jaak Tõrs kinnitas ajalehele Postimees, et tarbimislaenude kasv aeglustus selle aasta kolmandas kvartalis, kuid aasta viimases kuus võetakse Eestis tarbimislaene keskmiselt 20 protsenti rohkem.

Ajakirjanduse andmetel jäetakse Eestis tänavusel jõulukuul poodidesse kingituste ja söökide-jookide eest kokku üle viie miljardi krooni, mis on mullusest umbes kümnendiku võrra rohkem. Kokkuvõttes on eestlased siiski jõulukinkide tegemisel lätlastest ja leedulastest mõistlikumad, seda nii ostude sooritamiseks võetavate laenude kui ka kinkidele kuluva raha osas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)