Maakinod sulevad uksi (1)

Maakinod sulevad uksi

 

Üks vähestest veel tegutsevatest maakinodest Tornimäe rahvamajas võib sulgeda uuest aastast uksed, kuna rahva huvi kinokunsti vastu on enneolematult madal ning praeguse seisuga ei ole ka Pöide valla tuleva aasta eelarve projekti filminäitamiseks raha kirjutatud.

Nii vallavanem Jüri Linde kui ka volikogu esimees Mihkel Käärid avaldasid siiski lootust, et päris toetuseta kinonäitamine Pöide vallas ei jää ning kino uksi päriselt ei sulge. “Kõik oleneb aga kinokülastajate arvust,” sõnas Linde.
Tornimäe kinomehaanik Vello Kallus kinnitas, et inimesed tõesti enam kinos käia ei armasta. “Kui mul on viis inimest saalis, piletihind 15 krooni, ei ole mul mõtet filmi näidata,” nentis Kallus. Tema sõnul maksab ühe filmi üür 400 krooni, mille siiani on küll kinni maksnud vald, kuid kui ta ise saab ühe kinoseansi eest tasuks pool kassakulust, on seda ääretult vähe. “Tegelikult on ühe filmi näitamise kulud 1000 krooni ringis,” teadis Kallus.

FIE-na Tornimäel kinomehaanikuna tegutsev Kallus rääkis, et ühe filmi näitamiseks kulub tal tööaega oma 6–7 tundi – tuleb ju film tellida, kuulutused üles panna ning siis veel filmi rahvale ka näidata. Viimati sai Tornimäel kinos käia oktoobrikuus.

Kalluse sõnul peaksid filmid, mida tänapäeva maakinodes näidatakse, olema suhteliselt uued – nädal pärast Tallinna-linastust on filmi juba võimalik “rändama” tellida. Ometi napib külastajaid, sest noortel on ka kõige uuemad filmid interneti vahendusel juba ära nähtud.

Muhu rahvale Piiri rahvamajas kino näitav valla palgal olev Georg Keerdki kurtis rahva vähesuse üle kinosaalis. “Tulevad noored, vaatavad kuulutust, kirtsutavad nina, et nii vana film, nad on seda juba vaadanud,” tutvustas Keerd olukorda, mainides, et ka televiisoril on kinosaalide tühjaksjäämisel oma osa. “Kui meil avati Liival noortekeskus, hakkasid noored rohkem seal käima, sest keskuses on olemas televiisor, videod ja muusikakuulamise võimalused,” nentis ta.

“Oleme Leisi kinomehaaniku Taivo Altosaarega, kellega koos filme tellime, kokku leppinud, et pühade ajal filme ei näita, inimestel siis muudki tegemisi,” rääkis Keerd. Altosaar näitab filme Leisis ning käib kaks korda kuus filme näitamas Salmel.

Ka Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee nentis, et publiku rohkusega ei saa nemadki kiidelda. “Kui on multikad või laste- ja noortefilmid, siis ikka on inimesi saalis, aga vanemat inimest enam tänapäeval kinno eriti ei meelita,” ütles ta.

Kauaaegse kinomehaanikuna teab Georg Keerd, et kolhoosiajal oli Saare maakonnas 16 kino, vaat et igas külanõukogus oma, kuid ka siis ei tulnud maakinod omadega välja. “Linnakinod, kus oli rohkem rahvast ja kallim piletihind, maksid tegelikult maa omadele peale,” rääkis Keerd, lisades, et praegu on Eestis üldse 35 kino.

Tegelikult on üks probleem veel, millega väikesed maakinod maadlevad – see on tehnika vananemine. Tänapäeva filmid on juba näiteks kas või nii keerulise heliribaga, et vanad aparaadid neid korralikult enam välja ei loe.
Saaremaal oli viimane kino sulgemine selle aasta kevadel, mil lõpetati filmide näitamine Kihelkonnal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)