Juhtkiri: Tühjad kinosaalid

Juhtkiri: Tühjad kinosaalid

 

Tasub meenutada, et esimene Eesti paikkino avati 1908. aastal Tartus. Sajand hiljem on kino kui kultuurinähtus maapiirkondades väljasuremise äärel. Maainimesed ei taha enam kinos käia, tuleb välja tänasest artiklist. Kinosid on suletud ja suletakse veelgi, seda peamiselt just vähese külastatavuse tõttu.

Inimesed leiavad, et filmid, mis meie kinodesse jõuavad, saab ammu enne arvutis või televiisoris ära vaadata. Puhtalt elamuse pärast kinoskäiku tänapäeval nii lihtsalt ette ei võeta, seda enam, et maakinodel on raske kinotehnika viimase sõnaga sammu pidada.

Nii ongi olukord selline, et kinonäitamine ei tasu end ära ning omavalitsus või eraisikust kinonäitaja peab omast taskust peale maksma, lisainvesteeringuteks ei jätku raha aga ammugi. Ajad, mil kinoõhtu oli vallarahvale suursündmus ning piletikassa juures looklesid järjekorrad, on möödanik.

Kas kino kui kultuuriliik ei ole tänapäeval enam hinnas? Või on asi lihtsalt maakinode halvas kvaliteedis? Või ei tehta enam häid filme? Kui kolhoosiajal oli Saaremaal 16 kino, siis tänapäeval ei meelita need vähesedki, mis järele jäänud, rahvast kohale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)