Metsandusfirma rajas metsa väljaveotee läbi maarjakase istanduse

Metsandusfirma rajas metsa väljaveotee läbi maarjakase istanduse

 

Pärnu metsandusfirma hävitas Laimjala vallas sadakond maarjakase istikut, kui hakkas läbi riigi maal asuva maarjakase istanduse rajama metsamaterjali väljaveoteed.

12. detsembril avastas Saaremaa keskkonnateenistuse piirkondlik metsanduse spetsialist Vello Rand, et Laimjala vallas Saarekülas on metsandusfirma Eremka OÜ töötajad sõitnud eelmisel päeval läbi maarjakase istanduse kahed rööpad, et rajada sealt läbi metsamaterjali väljaveotee.

Mõned aastad tagasi metsandusliku projekti raames rajatud 0,9 ha suuruse istanduse umbes 700 istikust hävis hinnanguliselt ligi sadakond, kuid täpne arv pole veel teada. “Mul oli sel päeval tuju kehva, ma ei tahtnud sinna neid lugema minna,” rääkis Rand, kes koos kohalike külameestega on üks istanduse rajajatest.

“Esimese pauguga olin šokeeritud, aga teisel hommikul mõtlesin, et ega see kära ja inspektsiooni toomine asja paranda. Ma olen vana metsamees ja tean, et puu hakkab kasvama siis, kui ta istutatakse, ja mingi trahv teda kasvama ei pane,” selgitas Rand, kelle sõnul peaks süüdlane istutama uued taimed.

Eremka OÜ juhatuse liige Heiki Olviste nimetas juhtunut õnnetuks juhuseks, kus puudub igasugune pahatahtlikkus. Olviste sõnul on istandus hooldamata, mistõttu see näeb välja nagu söötijäetud põld, kus istikud ei paista rohu seest välja. “Maarjakase proovilappe on tehtud siin ja seal Eestis, kuid reeglina on nad kõik tarastatud ja märgistatud,” lausus Olviste. “Seda, et söödapõllu sees on keegi riigimaale istutanud mingid taimed, sellist asja ei kohta meie riigis kuskil,” lisas ta.

Vello Rand peab antud juhtumi puhul metsandusfirma tegevuses suurimaks puuduseks võõra maa kasutamist ilma kooskõlastuseta. “Oleme neile alati toonitanud, et ei tohi hakata [metsamaterjali] üle võõra maa vedama ilma kooskõlastuseta,” märkis Rand, kelle sõnul oleks vallast kooskõlastuse taotlemine juhtunu ära hoidnud. Rand kinnitas, et noored maarjakased paistsid kulu pealt ilusasti välja.

Saaremaa keskkonnateenistus saatis Eremka OÜ-le välja kirja ettepanekuga hüvitada tekitatud kahju metsakultuuri taastamise teel 2008. a kevadel. Heiki Olviste lubas, et ettevõte kavatseb hävitatud maarjakased uute istikutega asendada.

Maarjakaske peetakse Põhja-Euroopa ainsaks väärispuitu andvaks puuks, mille marmorjas tekstuur lubab ta seada kõrvuti hästituntud troopiliste väärispuudega nagu mahagoni-, sandli- ja tiikpuu.

Maarjakase muudab eriliseks tema mustriline valkja kuni tumekollase ja pruuni puidu segu. Puit on erilise tekstuuri tõttu väga hinnatud muusikariista- ja mööblitööstuses ning nikerdustöödeks. Põllumaale rajatud ning korralikult hooldatud maarjakasekultuuri ühelt hektarilt saadav tulu võib küündida tublisti üle ühe miljoni krooni, mis on ligi 10 korda suurem metsamaal kasvanud männi- või kuusepuistu müügitulust.

Eestis kasvab maarjakask eeskätt Lääne-Eesti mandriosas ning saartel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 234 korda, sh täna 1)