Pikapäevakooli aasta õnnestus

2007. aasta alguses kuulutas haridus- ja teadusministeerium välja pilootprojekti konkursi pikapäevakooli loomiseks. Projekt, mille Tornimäe kooli õpetajad tolleaegse direktori Andres Hanso ja huvijuhi Marjana Prii eestvedamisel kirjutasid, osutus edukaks.

Konkursi korras rahastati 54 kooli üle Eesti, nende hulgas oli ka Tornimäe põhikool, mis sai 200 000 krooni. Aasta hakkab läbi saama, nüüd on õige aeg meenutada mööduvat aastat pikapäevakoolis.

Pikapäevakooli projekti rahaga saime alustada mitme uue ettevõtmisega. Varem said koolis järgmiseks päevaks ülesantu ära õppida vaid algklasside õpilased õpetaja Signe Bachmani juhendamisel. Nüüd on see võimalus kõigil soovijatel. Igal nädalapäeval on kell 16–17 üks aineõpetaja majas. Sel ajal on 5.–9. klassi õpilastel võimalus saada järeleaitamist, sooritada järelvastamisi või lihtsalt õppida järgmise päeva õppetükke.

Kõige populaarsemaks kujunesid meie neljapäevased üritused ja väljasõidud. Nende sihtkohad ja eesmärgid olid erinevad. Külastasime muuseume ja näitusi, ettevõtteid Pöide vallas ja naabervaldades.

Kohtusime naaberkoolide õpilastega – kord neile külla sõites, kord endale külla kutsudes. Nende ürituste raames said õpilased näidata, mida põnevat on nad koolis õppinud ja ka oma sportlikke võimeid proovile panna. Toimusid esinemised, pallimänguvõistlused. Samuti võisteldi BMX-rajal. Ergutuseks olid põnevad auhinnad.

Kahtla põhikooliga koos korraldasime ka kultuuriüritusi – kohtumise Rauno Pehkaga Tornimäe rahvamajas, millele järgnes Rauno omaloominguliste laulude kontsert, ansambli Zorbas kontserdi Laimjala rahvamajas.

Põnevatest inimestest on meid külastanud veel Moreno keskuse psühholoogid Tuuli Vellamaa ja Aivar Simmermann. Nemad tegid meie õpilastele suhtlustreeningut. Oktoobris korraldasime noortele laskepäeva, külas oli noortejuht-inspektor Heimar Põld Kaitseliidust. Detsembris külastas meid ka kooli endine direktor Andres Hanso, kes rääkis õpilastele oma seiklusrikkast 50-päevasest paadiretkest Inglismaalt Eestisse.

Samuti oli meie lastel võimalus käia Kuressaare erinevates vaba aja veetmise paikades. Populaarsemad nendest olid veekeskus, bowlingusaal ja jõusaal. Isadepäeva ja Eesti Vabariigi taassünnipäeva puhul organiseerisime novembri esimesel poolel poistele ehk tulevastele isadele ja isamaakaitsjatele Muhus Piiri metsas sõjamängu (paintpall). Poisid olid sellest väga vaimustunud.

Lõppeva aasta viimaseks ürituseks on kavandatud väljasõit Tallinna, kus külastame Nõmme talvist seiklusparki.

Kool sai hulga uut varustust huvitegevuseks

Varustusest on koolile ostetud kolm uut jalgratast, neist üks BMX-ratas, millega saab harjutada kooli BMX-rajal, mitu paari rulluiske, millega sõidetakse staadionil ja kooli kõrval asuval rambil. Oleme soetanud ka arendavaid lauamänge, õpetlikke multikaid ja mängufilme jms. Praegu ootavad lapsed põnevusega tellitud karaoke-süsteemi (kolm mikrofoni, muusikakeskus või võimendi + kõlarid, arvuti).

See aitab neil üle saada esinemiskrambist, arendab liikumis- ja väljendusoskust. Seni on meie koolil vastav tehnika puudunud, nüüd saame seda edaspidi kasutada ka suurematel kooliüritustel.

Pikapäevakooli eelarvest on jagunud ka ringide edukamaks tegutsemiseks. Tantsuringid on saanud vahendeid kostüümide soetamiseks ja esinemisteks. Kokandusring on ostnud toiduaineid eriliste toitude valmistamiseks. Spordiring on soetanud juurde spordivahendeid. Plaanis on veel osta poistele energia maandamiseks poksikott.

Kindlasti ei saa märkimata jätta ka pikapäevakoolis toitlustamist. Projekti raames on saanud võimalikuks pakkuda soovijatele hommikusööki ja einet. Varem said meie koolis pikapäevarühma einet süüa vaid algklasside õpilased, nüüd on see võimalus avanenud kõigile soovijatele. Suureks abiks on seegi, et need kaks söögikorda, mis projekti raames juurde tulid, ei ole kergendanud vanemate rahakotti.

Meie ise hindame pikapäevakooli õnnestunuks. Õpilaste huvi selle tegevuse vastu järjest kasvab ja igal kuul lisandub nimekirja paar uut õpilast. Põhjus on lihtne – koos on ju põnev.

Nii juhendajatel kui ka õpilastel on veel palju häid ideid. Loodame, et edukalt alustanud pikapäevakool ei pea tuleval aastal otsi kokku tõmbama, vaid meile antakse võimalus edasi areneda ja laieneda. See aga sõltub juba haridus- ja teadusministeeriumi otsusest – kas Tornimäe põhikooli juurde kuuluvat pikapäevakooli rahastatakse ka tuleval aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 10 korda, sh täna 1)