Noored ketrajad üllatasid meistrivõistlustel oma oskustega

Noored ketrajad üllatasid meistrivõistlustel oma oskustega

 

Eesti maalamba ühingu korraldatud esimestel Eesti ketramise meistrivõistlustel laupäeval Kaali külastuskeskuses demonstreerisid noored osalejad oma üllatuslikult häid oskusi nii kedervarrega ketramisel, voki käsitsemisel, kraasimisel kui ka lamba pügamisel.

Üle Eestimaa oli Kaali sõitnud 40 ketrajat 12 kihelkonnast, sealhulgas ka kaugematest paikadest nagu Valgamaalt Karula vallast, Mulgi-, Harju-, Pärnumaalt ja teistestki maakondadest.

“Tore üritus. Tulin siia Valgamaa ja Võrumaa piirilt Karula rahvuspargist. Hea on näha, et siin on kõik ühesuguse “kiiksuga” ehk ketramishullud inimesed koos,” oli särtsakas “ketramishull” Olivia Till Valgamaalt Hallimäe talust rahul.

Ketrajast lambakasvataja oli saarlastele ja kõigile osalejaile vaatamiseks toonud ka oma talu tooteid – lambavillast kudumeid ja lõngavihte.
Osalised ja külalised said uudistada Hollandist pärit suure jõudlusega kraasimismasinat, imepärase kujuga vokki ja tootenäidiseid, mis võistlejad olid vaatamiseks välja pannud.

Vilunud ketrajad õpetasid algajaid

Meistrivõistlused ei olnud üksnes võistlused võistluste pärast. Vilunud ketrajad õpetasid nooremaid vokki käsitsema. Päeva lõpus ulatas maalamba ühingu president, nahatoodete tehnoloog ja stilist Gilleke Kopamees osalejaile tunnuskirja, mille omanik “võib kanda kullaketraja aunimetust, sest oskab kedervarrega kedrata ja käsitööks sobilikku lõnga valmistada”.

Lambakasvataja Veiko Maripuu võistles kedervarrega ketramises ja võit meeste arvestuses oli kindel, kuna rohkem tema võistlusklassis osalejaid polnud. Lambakasvatuse propageerija pidas kedervarrega ketramise võistlust rohkem šõuks, aga ei kahetsenud karvavõrdki, et osalema tuli.
“Saaremaal võiks olla ketrusvabrik, mille head lõnga, saaks müüa nii saarlastele kui ka välja viia,” arvas Maripuu. Jõulukingiks soovitas ta lambavillast tooteid, mis on tervislikud ja ilusad.

Võitjad

Kedervarrega ketramises oli tüdrukutest parim Emilia Rozenkron, neidudest Eveli Rohi, naistest (algajad) Elve Rozenkron ja Astri Kaljus. Meestest pärjati võitjateks Mart Aardam (algaja) ja Veiko Maripuu.
Meisterlikumat vokikäsitsemist näitas Merike Bakoff, seenioridest hinnati kõrgelt Nelly Vilsare oskusi, kellele jagati tunnustust ka kui juhendajale-instruktorile.

Sihikul on Euroopa meistrivõistlused

Gilleke Kopamees võttis meistrivõistluste korraldamise oma õlule just sellepärast, et Eestimaal lambakasvatust propageerida ja panna ennekõike noorte oskused ketramises proovile. Idee sai ta juba kaks aastat tagasi Inglismaal Woolfestil käies, kus inimesed nautisid koosketramise mõnu.
“Juuni alguses kavatseme Muhus Euroopa meistrivõistlused korraldada. Meil on Euroopas niipalju sõpru. Arvan, et osavõtt tuleb arvukas,” rääkis Gilleke Kopamees.

Kaalis toimunud võistlusi toetasid Leisi vald, Kohaliku Omaalgatuse programm ja Kaali külastuskeskus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 76 korda, sh täna 1)